Boj o Dukovany vrcholí. Pusťte do tendru Rusy a Číňany, chce průmysl i odbory

 • 27.1.2021
 • V Česku nyní vrcholí debata, jak postavit nový jaderný blok v Dukovanech. Hraje se hlavně o to, zda má země pustit do soutěže o výstavbu reaktoru i ruského a čínského dodavatele. Zástupci podnikatelů a odboráři se dnes shodli, že tendr je nutné zahájit co nejdříve. A vpustit do něj i ruský Rosatom a čínskou společnost CGN. 

  Vicepremiér Karel Havlíček dnes po jednání se zástupci tripartity uvedl, že zástupci podnikatelů a odboráři chtějí pokračovat v rozjetém tendru a v blízké době ho zahájit. „Ještě jsem neviděl takovou shodu,“ poznamenal Havlíček. 

  Podnikatelé i odboráři se podle něj shodli, že není třeba redukovat počet možných dodavatelů, že nejlepší bude nechat rozběhnout soutěž s pěti zájemci. 

  Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby, byla připravena vypsat tendr do konce loňského roku.

   „Bezpečnostní aspekty soutěže chtějí zohlednit. Ne však na začátku tendru, ale až v průběhu nebo na jeho konci. O co bude větší počet uchazečů, o to je větší šance snížit cenu celé investice. Cena investice je klíčovým parametrem pro výkup budoucí ceny energie. Vnímáme tento názor,“ shrnul hlavní argument Havlíček.

  Sám v předchozích dnech zopakoval, že se kloní k názoru spustit tendr v modelu 3+2. Podle tohoto modelu by se firmy z Ruska a Číny mohly zúčastnit v dodavatelských konsorciích, ale nehrály by v něm vůdčí roli.

  „Není na co čekat. Jádro v Česku chceme a potřebujeme, jako podmínku pro útlum uhlí v roce 2038 ho uvádí doporučení Uhelné komise. Vláda si také dala výstavbu nových jaderných bloků jako svůj cíl do programového prohlášení, zatím ale nevypsala ani tendr. Není žádný důvod pro odkládání tak zásadní věci,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

  Zbývající dvě možnosti počítají s vyřazením Ruska i Čína ještě před zahájením tendru, a to s odkazem na bezpečnost, a odsunem vyhlášení tendru až po říjnových volbách do poslanecké sněmovny. O těchto variantách chtějí premiér Andrej Babiš s Havlíčkem jednat dnes odpoledne se šéfy parlamentních stran. 

  Autor: mp

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dukovany-tendr-pustte-tam-vsechny-rusko-dukovany.A210127_094857_ekonomika_map1?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-52111+20210127-175956&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fdukovany-tendr-pustte-tam-vsechny-rusko-dukovany.A210127_094857_ekonomika_map1&zdroj=mail