Cena až 120 Kč za pouhou 1 kWh? Realita u dobíjecích stanic ČEZ

  • 21.11.2018
  • Od října umožnila společnost ČEZ zákazníkům platit za dobíjení elektromobilů na jejích dobíjecích stanicích jednorázově, tedy například pro cizince či občasné zákazníky ČEZu jednodušším způsobem, než si rovnou pořizovat tarif. Jenže realita ukazuje, že se může takové nabíjení až neuvěřitelně prodražit. Ve světě si nikdo nic podobného ještě nedovolil.

    Jednou z výhod elektromobilů jsou jejich výrazně nižší provozní náklady, tedy až na některé výjimky. Díky novince společnosti ČEZ v podobě jednorázových plateb může zákazník za 1 kWh elektřiny zaplatit až 120 Kč, jak nás upozornil jeden z pravidelných čtenářů. V našem reálném případě jsme se dostali na cenu 62 Kč za 1 kWh, čili ve zkratce – podle řekněme ilustračního příkladu jsme zaplatili téměř 6x více (!), než kdybychom jezdili na pohonné hmoty. A v některých případech je situace ještě šílenější.

    Společnost ČEZ nedávno zavedla tzv. jednorázové platby jako alternativu například pro cizince, kteří nemají zřízené a zkrátka si ani nebudou chtít zřizovat zdejší tarify u energetických společností, resp. provozovatelů veřejných dobíjecích stanic. Ponechme teď stranou, že společnost ČEZ provázely u jejích dobíjecích stanic přes léto technické problémy, a tudíž zpřístupnila veškeré své dobíjecí stanice všem zájemcům zcela zdarma. I bez tarifu. Nedávno společnost koupila aplikaci Polyfazer, která umožňuje právě jednorázové platby za dobíjení. Ovšem snad ani ten největší skeptik nečekal, že by jeden z propagátorů elektromobility mohl nasadit až tak nereálné ceny, o jakých tady mluvíme.

    Pojďme tedy počítat. V našem praktickém případu jsme zaplatili 440 Kč za pouhých 7 kWh. Při průměrné spotřebě 14 kWh/100 km u našeho redakčního Volkswagenu eGolf tedy zaplatíme neuvěřitelných 880 Kč (!) za 100 km dojezdu. Při ceně benzinu řekněme 30 Kč za 1 litr bychom při počítané spotřebě u klasického auta řekněme 5 litrů na 100 km zaplatili 880 Kč u elektromobilu místo 150 Kč u spalovacího auta. Jiné výdaje na provoz v tomto případě neuvažujeme. Elektřina by tedy nejen že nebyla levnější než pohonné hmoty, ale ještě je dokonce až téměř 6x dražší (!). Opravdu je tohle v pořádku?

    ČEZ aktuálně provozuje již 127 veřejných dobíjecích stanic. A patří tak mezi největší provozovatele v České republice. Nicméně nastavení výrazně vyšší ceny u jednorázové platby za dobití dává vážný důvod k zamyšlení, proč se k takovému kroku společnost odhodlala. Je to jen chybně nastavená cena? Nebo je to náznak toho, že chce na elektromobilitě vydělat, co jen to jde? A co na to majitelé elektromobilů?

    DNES  autor: Luboš Srb