Cena plynu je nejníž od července 2021, Češi s ním přestávají šetřit

  • 20.3.2023
  • Odchod zimy a relativně plné zásobníky tlačí cenu zemního plynu dolů. Velkoobchodní cena pro evropský trh ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku klesla pod čtyřicet eur, v přepočtu tedy pod 959 korun za megawatthodinu. Ocitla se tak nejníže od července 2021. 

    Hlavním důvodem je slabší poptávka kvůli teplejšímu počasí v zimních měsících a plné zásobníky. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v dubnu v TTF klesla o zhruba šest procent. Sestoupila tak až na 39,65 eura za MWh.

    Klesající ceny podpořené v úvodu roku rovněž vládním stropem na plyn i elektřinu vedou Čechy postupně k omezování úspor ve spotřebě. Na twitteru to uvedl předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský. Podle něj má na úspory energií v novém roce největší vliv především příznivé počasí.

    Spotřeba plynu v Česku během celého loňského roku klesla meziročně o 20 procent. Češi podle Energetického a regulačního úřadu spotřebovali celkem 7,54 miliardy metrů krychlových plynu, což bylo nejméně za posledních osm let. Při přepočtu na dlouhodobý teplotní normál pak byla nejnižší minimálně od roku 2001, uvedl dále úřad. Podle expertů ke snížení spotřeby přispěly úspory zákazníků a také teplejší zima.

    „Za leden a únor je v Praze vliv počasí na spotřebu plynu 90 procent a jen deset procent je vliv úspor zákazníků. Po zastropování cen prostě zákazníci přestávají šetřit. Cenové signály fungují lépe než osvětové kampaně,“ napsal dnes Pacovský. Jaká byla během obou měsíců celková spotřeba ve srovnání s loňskem neuvedl.

    Zlevňuje i ropa

    V poklesu pokračují i ceny ropy, které jsou nejníž za 15 měsíců. Dolů je tlačí problémy v bankovním sektoru a obavy z hospodářské recese. Krátce po poledni cena severomořské ropy Brent vykazovala pokles o 1,6 procenta na 71,80 dolaru za barel. Předtím se propadla až na 70,12 dolaru za barel.

    Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) krátce po poledni ztrácela rovněž zhruba 1,6 procenta a nacházela se na 65,65 dolaru za barel. Minulý týden cena Brentu i WTI kvůli prohlubujícím se problémům v bankovním sektoru klesla o více než deset procent.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/plyn-ttf-zasobniky-nizozemsko-cena.A230320_123257_eko-zahranicni_ven?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ranni-67016+20230321-055957&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fzahranicni%2Fplyn-ttf-zasobniky-nizozemsko-cena.A230320_123257_eko-zahranicni_ven&zdroj=mail