Cena plynu na burze překonala 200 eur za MWh, před rokem stál 17 eur

 • 4.3.2022
 • Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v pátek poprvé překonala hranici 200 eur (zhruba 5 150 korun) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy z nizozemské burzy TTF ICE, která je pro evropský trh určující. 

  Cena plynu k dodání v dubnu se v pátek na krátkou dobu dostala až nad 210 eur, později však sestoupila zpět pod 200 eur za megawatthodinu. Kolem 16:30 SEČ vykazovala denní nárůst asi o 19 procent na 191 eur. Za skokovým růstem je útok ruských vojsk na Ukrajinu, který vyvolal obavy z narušení dodávek suroviny z Ruska. Cena dramaticky stoupá už od zahájení invaze 24. února. 

  Loni touto dobou se plyn na TTF prodával za zhruba 17 eur (411 korun) za megawatthodinu. 

  Vývoz ropy a plynu z Ruska je prozatím ze západních sankcí vyňat, Evropa je na něm totiž závislá. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko ve čtvrtek nicméně uvedl, že západní země by měly přestat od Ruska ropu a plyn kupovat.

  Proti zákazu dovozu energií z Ruska se naopak ve čtvrtek vyslovil německý ministr hospodářství Robert Habeck. Uvedl, že Německo je na dodávkách plynu z Ruska závislé, ale pracuje na co nejrychlejší změně tohoto stavu.

  Ruská plynárenská společnost Gazprom v pátek oznámila, že dodává plyn přes Ukrajinu do Evropy v souladu s požadavky zákazníků. Gazprom má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky.

  Mezinárodní agentura pro energii (IEA) tento týden uvedla, že Evropská unie je schopna do jednoho roku snížit dovoz zemního plynu z Ruska o více než třetinu, a to prostřednictvím opatření, která by byla v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu.

  Pokud by Evropská unie ze svých zelených cílů trochu ustoupila a nahradila dovoz ruského plynu zčásti opětovným spalováním uhlí, vedlo by to k možnosti snížit dodávky plynu z Ruska o více než polovinu, uvádí IEA. 

  Autoři: iDNES.cz, ČTK

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/rusko-ukrajina-zemni-plyn-cena-ttf.A220304_161416_ekonomika_maz?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-59726+20220304-163532&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Frusko-ukrajina-zemni-plyn-cena-ttf.A220304_161416_ekonomika_maz&zdroj=mail