Cena plynu vyskočila o třetinu, reaguje na výpadek Nord Streamu

 • 5.9.2022
 • Cena plynu pro evropský trh se výrazně zvyšuje, reaguje na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 z Ruska. Cena plynu pro evropský trh od rána sice mírně poklesla o sedm euro, ovšem okolo 13. hodiny dosahovala hodnoty nad 271 eur (asi 6 670 korun) za megawatthodinu (MWh). Nejistota srazila euro na nejnižší úroveň za téměř dvě dekády. Klesají i evropské akcie. 

  Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku po poledni vykazovala nárůst o 26 procent nad 271 eur (asi 6 670 korun) za megawatthodinu (MWh).

  Ruská plynárenská společnost Gazprom v pátek večer oznámila, že údržba jediné provozuschopné turbíny plynovodu Nord Stream 1 odhalila závady. Do jejich odstranění proto zůstane plynovod mimo provoz. 

  Nejistota kolem dodávek z Ruska vyvolává obavy z nedostatku plynu v Evropě v zimních měsících. To tlačí vzhůru evropské ceny plynu i elektřiny. 

  Nárůst cen plynu není podle analytika XTB Jiřího Tylečka překvapením. „Z dostupných informací vyplývá, že se jedná o politický způsob ruského vedení války. (Ruský prezident Vladimir) Putin ví, že nyní tento krok působí největší škody. Na druhou stranu to vypadá, že Evropa je už na tuto situaci do značné míry připravena. Ceny plynu mohou opět navýšit rekordy, nicméně ceny elektřiny by se mohly začít od plynu postupně odpojovat,“ uvedl Tyleček.

  Teď bude podle Tylečka záležet na dalším vývoji boje proti vysokým cenám energií v politické rovině. „Na stole jsou kroky, které by měly pomoci udržet ceny plynu mimo extrémní úrovně,“ dodal.

  Evropská unie nyní zvažuje různá opatření ve snaze omezit růst nákladů na energie, který má negativní dopady na unijní ekonomiku i na životní úroveň obyvatel. 

  Na mimořádném jednání v pátek 9. září se ministři zemí Evropské unie zodpovědní za energetiku zabývat možnostíomezit příjmy z prodeje elektřiny vyráběné jinak než z plynu či společnou snahou snížit poptávku po elektřině.

  Na situaci zareagovala společná evropská měna pádem na nejnižší úroveň za téměř 20 let. V pondělí ráno se euro obchodovalo za méně než 0,99 dolaru. Obdobně klesly i evropské akcie. 

  Panevropský akciový index STOXX Europe 600 krátce po začátku obchodování ztrácel 1,6 procenta a sestoupil pod 410 bodů. Index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem odepisoval až tři procenta zhruba na 12.660 bodů.

  K poklesu akciových trhů nyní přispívá také zpřísňování měnové politiky, kterým centrální banky reagují na vysokou inflaci. Předpokládá se, že Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýší svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu, uvedla agentura Reuters.

  Podle zdrojů Kommersantu mohou být dodávky přes Nord Stream obnoveny pouze v případě zrušení sankcí, což je možné pouze v případě dosažení obecnějšího politického urovnání. 

  Nejistota trvá, zásobníky se plní

  Podle údajů zůstávají dodávky ruského plynu přes Ukrajinu stabilní. Dodávky do západní Evropy tak pokračuje přes plynoměrnou stanici Sudža v objemu něco přes 40 milionů metrů krychlových denně. 

  Řecko, Maďarsko a také Srbsko, které není členem Evropské unie, jsou nyní zásobovány přes plynovod Turkish Stream. Kvůli sezonním pracím jsou omezeny také toky norského plynu.

  „V pondělí ráno byly dodávky plynu do Maďarska nepřerušené,“ řekl státní tajemník ministerstva zahraničí Tamas Menczer veřejnoprávní televizi M1. Země, která se postavila proti drastickým sankcím vůči Moskvě, odebírá ruský plyn prostřednictvím propojení TurkStream přes Černé moře, což je jediná trasa plynovodu, přes kterou letos nebyly dodávky přerušeny. Podle maďarských představitelů Rusko dokonce poskytuje Maďarsku další objemy plynu nad rámec smlouvy.

  Proč plynovod NordStream a NordStream2 je, byl a bude pro tak důležitý, zvláště když odstavují jádro a sázejí vše na OZE a plyn…

  Ostatní plynovody jdou z Ruska přes 2 až 3 země, z nichž jedna je vždy nestabilní, těžko predikovatelná… 

  Evropští politici se již několik týdnů připravují na možnost omezení dodávek a snaží se najít způsoby, jak snížit poptávku. Průmysl se již zavírá a euro se propadá kvůli hospodářským škodám způsobeným energetickou válkou s Moskvou. S postupující zimou může být testováno odhodlání Evropy nadále podporovat Ukrajinu v boji proti Rusku.

  Evropská unie si nadále vytváří zásoby plynu, aby kompenzovala ruské přerušení dodávek, a se zásobníky naplněnými téměř z 82 procent má rezervu alespoň na část zimy. Podle Gas Infrastructure Europe jsou zásobníky v Německu, které je mocností regionu, nyní naplněny z 86 procent. 

  Podle expertů však Německo pravděpodobně nesplní svůj listopadový cíl naplnit zásobníky plynu na 95 %. Největší evropská ekonomika je sice v předstihu ve svém úsilí o zvýšení zimních zásob, ale zastavení klíčového plynovodu Nord Stream na dobu neurčitou ohrožuje další doplňování.

  Evropská opatření proti krizi

  Nizozemská vláda připravuje plán, podle něhož by měla poskytnout 16 miliard eur na zmírnění zátěže občanů způsobené vysokými cenami energií. Podle odborníků, kteří jsou obeznámeni se situací, by byl balíček financován kombinací neočekávané daně pro společnosti těžící ropu a zemní plyn, vyšších příjmů z plynového pole v Groningenu a zvýšení daně ze zisku pro malé a střední podniky.

  Německo oznámilo, že představí výsledky napjatě očekávané zprávy, která zkoumá možnost prodloužení provozu některých jaderných elektráren po konci letošního roku. Země usiluje o zachování svých tří zbývajících reaktorů v provozu, protože čelí nejhoršímu nedostatku energie za poslední desetiletí. 

  Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková varovala před rozpadem evropské solidarity, protože v zimním období dochází k omezení dodávek. Ústřední otázkou bude, „zda budeme schopni zajistit dodávky plynu pro všechny lidi v Evropě, nebo ne“, řekla Baerbocková na pondělním setkání německých velvyslanců v Berlíně. 

  „Tato otázka nás podrobí těžké zkoušce.“ Rozpad evropské solidarity v oblasti plynu by znamenal vítězství ruského prezidenta Vladimira Putina, varovala.

  Podle společnosti ING Groep NV německá pomoc ve výši 65 miliard eur, která má občanům pomoci vypořádat se s vysokými cenami energií, pravděpodobně nezabrání hospodářskému poklesu. Země v neděli oznámila opatření zahrnující vyšší dotace pro domácnosti s nižšími příjmy, platby studentům a důchodcům a omezení cen elektřiny. Celý program nemusí začít fungovat v letošním roce a s malou podporou pro podniky nebo domácnosti, které nepobírají sociální transfery, „balíček pravděpodobně nedokáže zabránit pádu širší ekonomiky do recese“, uvedla banka.

  Rakouské regulační orgány oznámily, že nedochází k žádnému přerušení dodávek pro koncové uživatele a že současné dodávky jsou dostatečné, pokud nedojde k dalšímu omezení. Společnost OMV AG, která je největším dodavatelem fosilních paliv v zemi, uvedla, že po odstavení Nord Streamu dostává pouze 30 procent nasmlouvaných objemů plynu. Podle nejnovějších údajů zveřejněných společností Gas Infrastructure Europe 

  jsou zásobníky v zemi naplněny přibližně z 68 % a v současné době jsou na cestě k dosažení 80 procent v prvním říjnovém týdnu.

  Plyn během pondělí výrazně zdražuje také v Británii. Cena kontraktu na plyn s dodáním příští den se více než zdvojnásobila a cena kontraktu s dodáním příští měsíc vzrostla více než o třetinu.

  „Evropa se připravuje na to, že v dohledné budoucnosti nebude dostávat žádný ruský plyn,“ uvedl analytik Wayne Bryan ze společnosti Refinitiv. Podle Warrena Pattersona z nizozemské banky ING přichází Evropa kvůli odstavení plynovodu Nord Stream 1 o dodávky v objemu kolem jedné miliardy krychlových metrů měsíčně.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/plyn-evropa-cena-nord-stream-rusko-plynovod-energie.A220905_083231_eko-zahranicni_akp?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-63121+20220905-175953&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fzahranicni%2Fplyn-evropa-cena-nord-stream-rusko-plynovod-energie.A220905_083231_eko-zahranicni_akp&zdroj=mail