Cenovka u CNG je už vyšší než u benzinu, někde chtějí i 50 Kč za kilo

 • 13.10.2021
 • Majitele vozů na stlačený zemní plyn CNG vyděsily cenovky u čerpacích stanic. Na velké části z nich už se za kilogram plynu platí víc než za litr benzinu. A objevily se i případy, kdy ceny atakovaly hranici padesáti korun za kilogram. 

  Průměrná cena stlačeného zemního plynu se v Česku vyšplhala na 31 korun za kilogram. Některé plnicí stanice již ale dle webu CNG.cz prodávají plyn výrazně dráže, a to například za 46,90 Kč/kg a v jednom případě i za 49,90 Kč/kg. 

  V přepočtu na metr krychlový, který odpovídá z hlediska obsahu energie litru benzínu, se průměrné ceny CNG už vyšplhaly přes 22 Kč/m3.  To podle Damira Durakoviće, generálního ředitele nákupní aliance Axigon, znamená, že plyn v porovnání s benzinem stále obstojí.

  „Růst ceny u benzinu je výrazně vyšší než u odpovídajícího množství CNG, což v tuto chvíli ještě posílilo cenovou výhodu CNG. Zatímco plyn vycházel na začátku roku ve srovnání s litrem Naturalu 95 levněji průměrně o více než osm korun, nyní je rozdíl asi třináct korun,“ míní Duraković.

  Ceny CNG stejně jako benzinu a nafty budou v nejbližší době s největší pravděpodobností pokračovat v růstu. „Ve druhé polovině října očekáváme další růst cen benzinu i nafty. Nafta by měla zdražit o dalších 80 haléřů, což je důsledek prudkého růstu ceny zemního plynu a s tím související vyšší poptávky po topném oleji. Benzin by měl zdražit o více než 60 haléřů. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 83 dolarů za barel,“ odhaduje investiční manažer společnosti Finlord Boris Tomčiak.

  Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy nelze v zimě vyloučit ani ceny kolem 40 korun za litr naturalu.

  Autor: ven

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/ceny-benzin-ropa-plyn-cng.A211013_123426_eko-doprava_ven?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-57138+20211014-175956&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdoprava%2Fceny-benzin-ropa-plyn-cng.A211013_123426_eko-doprava_ven&zdroj=mail