Ceny elektřiny překonaly rekord z roku 2008, megawatthodina je za 2400 korun

 • 7.9.2021
 • Velkoobchodní ceny elektřiny jsou dosud nejvyšší. Elektřina s dodávkou na příští rok se na pražské energetické burze obchoduje za 94 eur (asi 2400 korun) za megawatthodinu (MWh). Cena tak překonala dosavadní rekord z 1.července 2008, kdy dosáhla 90 eur za MWh. Analytici odhadují, že ceny energií pro české domácnosti porostou v následujících měsících nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. 

  S odkazem na data středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE) o rekordní hranici ceny elektřiny napsala v úterý na twitteru polostátní energetická společnost ČEZ.

  Analytici se už dříve shodli v tom, že velkoobchodní ceny elektřiny ženou nahoru hlavně rekordní ceny emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry. 

  Cena emisních povolenek v Evropské unii minulý týden poprvé překročila 60 eur (přes 1500 Kč) za tunu, aktuálně podle dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje, cena činí kolem 62 eur za tunu.

  „Po tak rychlém a prudkém růstu velkoobchodních cen elektřiny by měla následovat korekce, nikdo ale neví, kdy a na jaké úrovni k ní dojde,“ řekl v úterý analytik společnosti ENA Jiří Gavor, který působí také jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). 

  S povolenkami zvedá cenu elektřiny i drahý zemní plyn

  Podle Gavora se vedle povolenek stal hlavním tahounem nárůstu burzovních cen elektřiny také drahý zemní plyn. „Tam je aspoň naděje, že po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 vrhne Gazprom na trh zvýšené objemy dodávek, které stlačí cenu plynu trochu dolů. Bohužel je ale jisté, že konec letošního roku bude ve znamení zdražování pro konečné odběratele všech typů energií,“ dodal Gavor. 

  Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005. Za poslední rok se cena povolenek zhruba zdvojnásobila. Přispěly k tomu ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu. 

  Analytici: Lidé si připlatí už na podzim

  Hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň na konci srpna řekl, že neexistuje prakticky scénář, podle kterého by elektřina v Evropě v příštích letech zásadně zlevňovala.

  „Při současném podílu špinavých a čistých zdrojů energie a současných cenách energie a povolenek činí povolenky zhruba deset procent ceny energií. Pokud nyní domácnost platí zhruba 2000 korun měsíčně za energie, tak každé další euro zdražených povolenek bude znamenat zhruba čtyři koruny měsíčně v nákladech,“ vysvětlil Bartoň. 

  Dodal, že v nepřímých nákladech však stoupne cena energií kvůli dražším povolenkám ještě více. Investice do čistších zdrojů energie stojí nemalé prostředky, přičemž i ty v konečném důsledku musí zaplatit spotřebitel.

  Analytici odhadují, že ceny energií pro české domácnosti porostou v následujících měsících nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. U elektřiny a plynu očekávají experti nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově o deset procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun.¨

  Podle úterního vyjádření Hospodářské komory ČR musí stát zajistit takový energetický mix, aby v příštích letech výrazně nerostly ceny elektřiny a tepla a tuzemská energetika netratila konkurenceschopnost. Odklon od uhlí a plány takzvané evropské zelené dohody podle ní představují největší výzvu pro energetiku posledních desetiletí.

  „Je zřejmé, že Česká republika nedisponuje takovými přírodními podmínkami jako jiné státy. Politická reprezentace to musí brát v potaz a vyjednat na unijní úrovni takové podmínky, aby naše energetika během pár let neztratila současnou konkurenceschopnost. Jde zejména o plynulý přechod z uhlí na plyn nebo širší podporu jaderné energie,“ řekl dnes prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

  Autoři: iDNES.cz, ČTK

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/enerige-ceny-zdrazeni-cez-burza.A210907_113220_ekonomika_ihal?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-56480+20210907-175954&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fenerige-ceny-zdrazeni-cez-burza.A210907_113220_ekonomika_ihal&zdroj=mail