Čerpací stanice Euro Oil od distributora paliva Čepro. | foto: Čepro, Lidovky.cz
PRAHA Český distributor benzinu a nafty Čepro uzavřel zásadní obchod s francouzským ropným koncernem Total. Z jeho německé rafinerie v Leuně poblíž Lipska začíná pravidelně dovážet benzin a naftu pro své tuzemské stanice EuroOil, případně i pro další pumpy.
Total, světový gigant s loňským obratem 171 miliard dolarů a víc než sto tisíci zaměstnanců ve 130 zemích světa, už částečně do Česka svá paliva dodává. Na letiště a mimo jiné také v době odstávek nebo krizí zdejších rafinérií. Čepro se u nás nyní stává jeho největším odběratelem.
„Prohlubujeme vzájemnou spolupráci. Jedná se především o uzavření strategické smlouvy na dodávky pohonných hmot z rafinérií společnosti Total pro společnost Čepro, vzájemnou kooperaci při plnění cílů evropské legislativy v oblasti ochrany životního prostředí a výměny zkušeností v oblasti nakládání s pohonnými hmotami a maloobchodního prodeje,“ vyjádřili se pro LN společně představitelé obou společností Josef Paumer za Total a Jan Duspěva za Čepro.
Total by se tak mohl zanedlouho stát pro český trh jedním z předních dodavatelů pohonných hmot po Unipetrolu, kterému patří obě české rafinérie, maďarském koncernu MOL, který zásobuje Česko z bratislavské rafinérie Slovnaftu, nebo rakouském OMV s jeho rafinérií v nedalekém Schwechatu.
Podrobnosti kontraktu zveřejněny nebyly. Je však pravděpodobné, že Čepro od Totalu nakupuje za výhodnější ceny, než za jaké nakupuje například od Unipetrolu nebo MOL. Obě v Česku zavedené firmy zřejmě nebudou mít z příchodu konkurence velkou radost. Spotřeba pohonných hmot u nás stagnuje, v případě benzinu klesá, u nafty jen mírně roste, celkem se pohybuje těsně pod hranicí osmi miliard litrů za rok, takže prostor pro nějaké navýšení odbytu není a nelze vyloučit, že stávající dodavatelé Čepra tedy přijdou o část zakázek.
„Čepro na tom může vydělat, Unipetrol bude zřejmě hůř umisťovat svá paliva na našem trhu. Nebo bude muset někde částečně zlevnit,“ soudí manažer jedné z předních petrolejářských firem u nás, který chce zůstat v anonymitě.
Pohled Unipetrolu není známý, přední petrolejářské koncerny u nás s odkazem na pravidla antimonopolního úřadu cenovou politiku už několik let odmítají komentovat. Platí však, že jak Unipetrol, tak i MOL prodávají ve velkoobchodu druhým rokem svá paliva podle vlastního cenového indexu, který zohledňuje kromě ceny ropy také jejich interní faktory, třeba aktuální přebytek či nedostatek pohonných hmot na trhu, výpadky rafinerií a podobně. Jenže Total a někteří další dodavatelé při kalkulaci svých cen vycházejí čistě z hodnoty paliv na burze, což může být pro řadu odběratelů a pumpařů víc transparentní a předvídatelné.
Podle některých spekulací Total měl nebo pořád ještě má zájem prodávat pohonné hmoty u nás i prostřednictvím pump s vlastní značkou. To ale podle informací LN zatím předmětem dohody s Čeprem není. A volných pumpařských sítí na trhu teď moc není – přesněji žádná.
V minulosti měl francouzský koncern u nás 33 benzinek, které v roce 2003 společně se 70 v Maďarsku a sedm ve Francii koupil Shell. Poslední významnou akvizicí v Česku byl loňský nákup 68 stanic OMV holdingem Unipetrol (pumpy Benzina).
„Pumpařský trh je u nás hodně konkurenční a velcí hráči už nemají mnoho příležitostí k růstu,“ komentuje situaci na trhu šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. „Pokud by Čepro plánovalo dovážet významně větší množství než dosud, tak by to byl s ohledem na cenovou politiku Unipetrolu odvážný tah,“ dodává Indráček na adresu spolupráce Total–Čepro.
Čepro je v prodeji pohonných hmot nebo ročním obratem oproti Totalu trpaslíkem. Český distributor se 750 zaměstnanci loni vydělal přes miliardu korun při obratu 43,5 miliardy.