Česko má rekordní zásoby plynu, oznámil Síkela. Do sta procent chybí setina

 • 19.10.2023
 • Plynové zásobníky v Česku jsou naplněny na 99,9 procenta, je v nich 3,455 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Na síti X o tom ve čtvrtek informoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle kterého jde o dosud rekordní množství uskladněné suroviny. Nadále platí, že z Ruska se do ČR žádný plyn nedováží, dodal. 

  „Naše zásoby plynu dosáhly nejvyšší hodnoty všech dob,“ uvedl Síkela. Loňským maximem bylo přibližně 3,431 miliardy metrů krychlových suroviny a v roce 2021 bylo v zásobnících nanejvýš 2,818 miliardy metrů krychlových plynu, vyplývá ze statistiky, kterou Síkela zveřejnil.

  Výrazně vyšší naplněnost zásobníků než v předchozích letech je podle ministra ovlivněna i nižší spotřebou. „V letošním roce jsme oproti loňsku ušetřili už 700 milionů kubíků plynu,“ podotkl.

  Naše zásoby plynu dosáhly nejvyšší hodnoty všech dob a zásobníky tak jsou naplněny na 99,9 procenta. Tento týden tedy úroveň zásob dosáhla na 3 miliardy a 455 milionů kubíků zemního plynu.

  Nadále platí, že žádný plyn se k nám nedováží z Ruska 

  Ve snaze posílit kontrolu nad zásobníky plynu letos stát koupil za 8,8 miliardy korun firmu RWE Gas Storage. Dceřiná společnost německé energetické firmy RWE vlastnila a spravovala v Česku šest plynových zásobníků, jejichž kapacita odpovídá třetině roční spotřeby země. 

  Loni stát získal kapacitu v terminálu na zkapalněný plyn v nizozemském přístavu Emshaven. Za první rok provozu odbavil pro Česko 21 lodí, ve kterých bylo kolem dvou miliard metrů krychlových plynu. To odpovídá zhruba 27 procentům loňské tuzemské spotřeby.

  Koncem letošního září vláda pověřila státní společnost ČEPS koupí firmy NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje systém plynovodů a předávacích stanic. Firma má podle ministra Síkely nezastupitelnou roli v přepravě a dodávkách plynu pro české zákazníky.

  Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.

  Autoři: iDNES.cz, ČTK

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/cesko-zasoby-plynu-plynovod-jozef-sikela-ministr-zemni-plyn.A231019_103150_ekonomika_kurl?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-71331+20231019-104936&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fcesko-zasoby-plynu-plynovod-jozef-sikela-ministr-zemni-plyn.A231019_103150_ekonomika_kurl&zdroj=mail