Česko sníží podporu soláru, kterou kritizoval i Zeman. Ušetříme státu i rodinám, říká Havlíček

 • 27.4.2020
 • Vláda se rozhodla významně sáhnout na peníze, které tečou na podporu solárních elektráren v Česku. Jejich provozovatelé by měli přijít až o 10 miliard ročně, řekl serveru Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO). Podporu sluneční energie dlouhodobě kritizuje prezident Zeman. Zástupci solárníků se proti záměru ohradili. 

  Letos do takzvané zelené energetiky připluje podpora 44 miliard korun. Celých 29 miliard z toho padne na budování solárních panelů. „Je tam výrazný nepoměr vůči jiným obnovitelných zdrojů energie. Podíl k celkové výrobě elektřiny je pouhých 2,6 procenta,“ řekl pro Lidovky.cz Havlíček.

  Vláda ve středu kývla na návrh zákona, který podporu zelené energie upravuje v neprospěch fotovoltaiky. Návrh, který ještě musí projít hlasováním mezi poslanci a senátory, upravuje takzvané vnitřní výnosové procento, které v rámci EU stanovuje oprávněnost podpory. 

  Jinými slovy: jde o nástroj, jak sáhnout solárníkům na peníze. Havlíček připomněl, že dotace z let 2009 a 2010 považuje za největší tunel v historii Česka, který může stát zemi v konečném důsledku až 500 miliard korun. Výraznou dotační podporu směrem k fotovoltaice dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

  Opatření má podle ministra Havlíčka uspořit státní kase a přímo i rodinám, které posílají na podporu zelených zdrojů peníze v rámci svých plateb za energie. 

   „Odhadujeme, že tím ušetříme ročně (z roční podpory solárů 29 miliard – pozn. red.) 7 až 10 miliard korun. Ušetří stát i domácnosti. Každá dnes platí za fotovoltaiku 1200 korun ročně, další část nesou firmy, největší část pak státní rozpočet,“ dodal Havlíček. 

  Záměr změnit zákon logicky napadli zástupci firem, které v solárním byznysu podnikají. Označili ho za nepochopitelný.

  „Jedná se podle nás o politickou objednávku, kterou chce vláda zničit tisíce podnikatelů a domácností a která ohrozí bankovní sektor vzhledem k tomu, že provozovatelé solárních elektráren ještě splácejí desítky miliard úvěrů,“ řekl šéf Solární asociace Jan Krčmář. 

  Ohradil se také proti způsobu, kterým se to vláda rozhodla učinit. „Nechápeme, proč ministr Havlíček v pondělí oznamuje návratnost pro solární elektrárny 6,3 procenta, když ministerstvo, které sám řídí, v pátek na vládu poslalo návrh zákona, který obsahuje návratnost 8,4 procenta,“ dodal Krčmář. 

  Michal 

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/cesko-snizi-podporu-solaru-kterou-kritizoval-i-zeman-usetrime-statu-i-rodinam-rika-havlicek.A200427_163301_energetika_pave?zdroj=vybava_recombee