ČEZ dostane od Unie přes miliardu. Investuje ji do zelené energetiky

 • 15.12.2017
 • Fond Inven Capital ze skupiny ČEZ dostane od Evropské investiční banky (EIB) 50 milionů eur (asi 1,28 miliardy korun) na investice v sektoru čisté energie a inteligentních technologií. Sám ČEZ přidá stejnou částku, celkové finanční prostředky na společné investice tak dosáhnou 100 milionů eur.

  Balík je součástí Junckerova plánu pro podporu investic v Evropské unii. Investiční iniciativa EIB a Inven Capital poskytne dodatečné peníze evropským malým a středním podnikům. Obvykle firmám, jež se nacházejí ve fázi růstu a potřebují počáteční prostředky, například na inovace, rozšíření nabídky či expanzi na zahraniční trhy.

  „Aktivity Inven Capital výrazně přispívají k naplňování jednoho z hlavních pilířů strategie Skupiny ČEZ – rozvíjení našich aktivit v oblasti decentralizované energetiky a obnovitelných zdrojů,“ říká ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač.

  Inven už v minulosti vstoupil například do výrobce bateriových úložišť sonnen či výrobce chytrých termostatů tado°. Společně s původně poskytnutým kapitálem ze strany ČEZ a dodatečným financováním z EIB bude disponovat kapitálem v celkové výši přibližně 240 milionů eur.

  EIB je bankou Evropské unie. Je dlouhodobou úvěrovou institucí EU a je jedinou bankou, kterou vlastní členské státy, jejichž zájmy zastupuje. Poskytuje dlouhodobé finanční prostředky pro investice, které přispívají k cílům unijní politiky.

  Autor: mp

  Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/investice-od-eib-pro-cez-miliarda-od-unie-fdt-/ekonomika.aspx?c=A171215_074609_ekonomika_map1