ČEZ rozdělí na dividendách 99 procent zisku, nejvíce v historii

 • 14.5.2019
 • Energetický gigant ČEZ navrhuje vyplatit na dividendách 99 procent zisku, což je dosud nejvyšší podíl. Loni šlo na dividendy 86 procent. Podnik hodlá na dividendách vyplatit akcionářům 12,9 miliardy korun, tedy 24 korun na jednu akcii. ČEZ také oznámil výsledky za první čtvrtletí letošního roku, čistý zisk firmě meziročně stoupl o 14 procent na 8,3 miliardy.

  „Návrh dividendy na úrovni 99 procent je historicky nejvyšší procento, které na dividendy navrhujeme ze základny pro tyto účely. Tou je podle dividendové politiky konsolidovaný zisk po zdanění očištěný o mimořádné vlivy, které nesouvisely s běžným hospodařením, tj. zejména o opravné položky k hmotnému majetku,“ uvedl šéf ČEZ Daniel Beneš.

  Vedení společnosti v úterý uvedlo, že za loňský rok navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii. Pokud valná hromada 26. června návrh schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun, a stát tak získá zhruba devět miliard. Loni vyplatil ČEZ dividendu 33 korun na akcii, tedy 17,8 miliardy korun. Stát dostal 12,4 miliardy.

  Pomohla dražší elektřina

  Kromě zisku firmě v prvním čtvtletí vzrostly i tržby, meziročně o 12 procent na bezmála 52 miliard. Zvýšení zisku bylo způsobeno zejména růstem cen vyrobené elektřiny a vyšší výrobou v jaderných elektrárnách.

  „Po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny se v našich výsledcích projevuje růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích, a navíc se nám podařilo meziročně vyrobit o 1,1 terawatthodin elektřiny více,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Dodal, že  výsledky úvodního čtvrtletí jsou v souladu očekáváním vedení. Zároveň očekává, že zisk za celý letošní rok by mohl být mezi 17 a 19 miliardami korun. Loni měla společnost zisk 10,5 miliardy.

  Emisní povolenky se prodražily

  Naopak negativně se v hospodaření firmy projevily vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu elektřiny. Důvodem byl růst jejich tržních cen i nižší počet bezplatně přidělených povolenek.

  Z tradičních zdrojů vyrobil ČEZ v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodin (TWh) elektřiny, o šest procent více než ve stejném období loňského roku. Výroba elektřiny v alternativních zdrojích dosáhla 0,7 TWh, čímž meziročně stoupla o 18 procent. Produkce elektřiny v jaderných elektrárnách stoupla meziročně o 0,5 TWh.

  Výše dividend je zklamání, říkají analytici

  „Samotné výsledky hospodaření za první kvartál byly téměř v souladu s očekáváním. ČEZ tak do letošního roku vykročil slušně a představil meziroční růsty,“ zhodnotil zveřejněné údaje analytik Fio banky Jan Raška.

  Zklamání pro něj představuje meziroční pokles dividendy ze 33 na 24 korun. „Tento návrh se nachází i pod tržními odhady, které byly posazeny do rozmezí 26 až 28 korun na akcii,“ uvedl Raška. Celkově proto úterní informace hodnotí mírně negativně.

  ČEZ podle mluvčího Romana Gazdíka dividendu nepočítá z čistého zisku, ale z takzvaného očištěného čistého zisku. „Je to čistý zisk upravený o mimořádné vlivy, které obecně nesouvisejí s běžným hospodařením daného roku. Jde například o opravné položky k dlouhodobým aktivům nebo odpisy goodwillu,“ sdělil Gazdík. V roce 2018 měl ČEZ očištěný čistý zisk 13,1 miliardy korun, tedy o 0,2 miliardy více než navrhuje vyplatit na dividendách.

  Podle analytika Komerční banky Jiřího Kostky zůstaly výsledky společnosti ČEZ za první tři měsíce spíš mírně za očekáváním, žádné překvapení ale nepřinesly. Také Kostka se pozastavuje nad výší navržené dividendy. „To je určitě zklamáním, když mnoho investorů a obchodníků spekulovalo o změně dividendové politiky a vyšším návrhu,“ uvedl. Dodal, že vedení firmy ani nepřistoupilo ke změně své dividendové politiky pro budoucí roky.

  Celkově hodnotí Kostka úterní zprávy jako zklamání a předpokládá, že akcie ČEZ budou zřejmě reagovat poklesem. „Na druhou stranu si myslíme, že nízký návrh dividendy může být definitivní tečkou za obdobím dlouhodobého poklesu ziskovosti i výše dividendy,“ myslí si Kostka. Současný vývoj cen elektřiny a lepší výrobní mix by podle jeho odhadu měl vést v následujících kvartálech a letech k růstu ziskovosti firmy, a tedy i vyšší dividendě.

  ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Loni měl ČEZ zisk 10,5 miliardy korun, meziročně o 45 procent nižší. Srovnání podle ČEZ značně ovlivnily jednorázové výnosy z roku 2017, hlavně z prodeje akcií maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.

  ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/cez-zvysil-v-prvnim-ctvrtleti-zisk-i-trzby-akcionarum-ale-vyplati-mene-nez-loni.A190514_081955_firmy-trhy_form#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail