ČEZ založil firmu s exministrem Kubou, budoucnost vidí v lokálních sítích

  • 28.1.2017
  • Bývalý ministr průmyslu, dnes jihočeský zastupitel za ODS Martin Kuba rozšiřuje podnikatelské aktivity. Posledním oborem, do něhož se vystudovaný lékař pustil, je energetika. A­ partnerem mu není nikdo menší než ČEZ. Podnik se zaměřuje na menší energetické sítě. Kuba přinesl do firmy kontakty a jeho partneři odbornost.

    Bývalý krizový předseda ODS Martin Kuba (18. ledna 2014) | foto:  Petr Topič, MAFRA

    Firma OIG Energy, jež patří exministrovi a dvěma partnerům, založila s ČEZ těsně před koncem loňského roku společný podnik ČEZ LDS. Ten se specializuje na lokální distribuční systémy – menší energetické sítě vhodné pro firmy, nemocnice, školy a podobně velké budovy. Je to relativně nová služba, která má hrát v měnící se energetice čím dál významnější roli.

    ČEZ LDS se zařadila do nové divize polostátního gigantu zvané ČEZ ESCO. Tam ČEZ začleňuje nové služby, úsporné technologie a obchod s energiemi pro firemní klientelu. „Lokální sítě do toho přesně zapadají,“ říká šéf ČEZ ESCO Kamil Čermák.

    OIG Energy vlastní Kuba se dvěma společníky. Jedním je Adam Kotalík, mediální expert, spolutvůrce volebních kampaní ODS, někdejší Kubův poradce na ministerstvu a­ také generální ředitel fotbalové Sparty. Oba muži spolu už několik let podnikají, mají výrobní firmy i­ obchod. K energetice se dostali přes třetího partnera v OIG Energy, jímž je Vlastimil Russ. Právě on je expertem na lokální distribuční sítě.

    Russ v energetice působí skoro čtvrtstoletí. Dlouho pracoval pro společnost E.ON, v jejíchž službách se začal lokálním sítím věnovat. Byl ředitelem firmy, pod kterou tento byznys ve skupině E.ON spadal. E.ON ale před časem tyto aktivity prodal a Russ se postavil na vlastní nohy. „Dovolím si říct, že zkušenosti v oboru mám,“ uvedl.

    Právě Russ byl podle Čermáka pro ČEZ hlavním důvodem, proč se polostátní skupina s OIG Energy spojila. „Pan Russ byl pro nás nejdůležitějším partnerem, přinesl nám kromě čtyř už hotových projektů lokálních sítí i zkušenost, kontakty a potenciální zákazníky. To bylo pro nás rozhodující,“ říká Čermák.

    Jenomže aby se Russ uplatnil u ­tak atraktivního partnera, jako je ČEZ, potřeboval k tomu ještě někoho, kdo mu otevře dveře: tedy Kubu. „Spojili jsme know-how pana Russa s mými kontakty z obchodu,“ řekl MF DNES exministr. S Russem se prý potkali, když přiváděl elektřinu do areálu, kde Kuba s Kotalíkem budují úpravnu kovů. Nebýt tohoto setkání, nikdy by podle něj společný projekt s ČEZ nevznikl.

    Moje politická minulost v ­tom nehrála roli, říká Kuba

    Kuba linku na ČEZ získal podle vlastních slov při podnikání, nikoli díky exministerským kontaktům. „Moje politická minulost v ­tom nehrála roli,“ zdůrazňuje. „Kolegové z naší společnosti se potkávají s kolegy z ČEZ ESCO, přišla řeč na to, že děláme i lokální soustavy, pak nás oslovili s nabídkou spolupráce,“ popisuje.

    Jejich firma by prý dobře fungovala i bez ČEZ. Spojení s ním ale zřejmě pomáhá. Při vzniku ČEZ LDS vložila Kubova strana do společného byznysu čtyři projekty lokálních sítí v hodnotě osmi a půl milionu korun. Teď jich má společný podnik už o deset víc. „Všechny projekty jsme přinesli my,“ ujišťuje Kuba.

    Čermák na lokální sítě hodně spoléhá. „Loni jsme měli z nových služeb v ČEZ ESCO tržby přes tři miliardy korun, letos plánujeme růst na víc než pět miliard. Přispět by k­ tomu měly i lokální sítě, v nichž chceme být lídrem trhu, uvádí. Energetika se podle šéfů ČEZ posouvá od výroby elektřiny ve velkých elektrárnách a tradičních forem prodeje právě k novým službám. „Celé ESCO je strategickou odpovědí ČEZ na tento trend,“ tvrdí Čermák.

    Analytik J&T vidí rizika

    Ne všichni, kdo činnost ČEZ sledují, to ale vidí stejně. Koupě Kubovy firmy je podle minoritního akcionáře a analytika skupiny J&T Michala Šnobra jedním z mnoha dokladů nekoncepčnosti investiční politiky ČEZ.

    V nákupech i prodejích aktiv má ČEZ guláš, nedávají žádný smysl,“ tvrdí Šnobr. „Je-li do toho navíc zainteresován bývalý ministr, obávám se, že tu ČEZ opět řeší něco jiného než efektivní investici do budoucna. Třeba solární elektrárny ČEZ také vykupoval od různých známých jmen a výsledky pak nebyly pro ČEZ pěkné,“ dodává.

    Šnobra navíc zaráží, že ČEZ přebírá jihočeské aktivity, které dříve jako neperspektivní opustil jeho menší konkurent E.ON, který je v­ regionu dominantní. „Neznám detaily projektů ČEZ LDS, ale už z toho důvodu se obávám, že je tu riziko,“ varuje.

    Autoři: Vojtěch Srnka, kuz

    Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cez-martin-kuba-oig-energy-podnikani-d7u-/ekonomika.aspx?c=A170127_182506_ekonomika_och