Další zdražování energií, klientům nabízí ‚výhodné‘ ceny už i Armex. Stejně postupovala Bohemia Energy

 • 28.10.2021
 • Společnost Armex Energy začala desítky tisíc svých zákazníků převádět na velkoobchodní ceny. V dopise jim tvrdí, že je to pro ně výhodnější. Jde tak o další velkou skupinu lidí, kterým skokově zdraží energie. Na změnu upozornili čtenáři serveru Lidovky.cz, jimž se změna cen nelíbí. 

  Armex Energy píše svým zákazníkům, že jsou původní ceny neudržitelné, a nabízí jím „výhodné“ řešení v podobě velkoobchodních cen. Jde o 31 tisíc odběrných míst elektřiny a 24 tisíc míst u plynu. Stejný postup před svým pádem zkusila i Bohemia Energy. Dceřiná firma Armexu Kolibřík energie s 18 tisíci odběrateli elektřiny oznámila svůj konec v půli října.

  Nejférovější produkt?

  „Začali jsme naše klienty převádět na nový spotový produkt, protože právě tento produkt je za stávající situace na trhu nejférovějším,“ řekl pro Lidovky.cz Hynek Sagan, šéf Armex Energy. Tvrdí, že firma nakupuje energie konzervativně tři roky dopředu, ale tak výrazný růst cen na burze už nedokázali nechat bez reakce.

  „Neexistuje nákupní strategie, která by v této situaci obstála,“ dodává. Sagan argumentuje, že s velkoobchodními cenami zákazníci okamžitě pocítí případné zlevnění. Očekává, že Evropská unie zasáhne a ceny klesnou. Za příklad dává i silný vítr, který ceny na denním trhu dokáže (krátkodobě) srazit i na polovinu.

  Energetický regulační úřad (ERÚ) sice nepotvrdil, že začal chování Armex Energy zkoumat, jeho mluvčí Michal Kebort ale říká, že úřad již prošetřuje další dodavatele, na něž jim chodí nové stížnosti. ERÚ zjišťuje, zda mají firmy právo převádět zákazníky na nové ceníky, a pokud ano, pak jakým způsobem původní produkt prodávaly. 

  „Zákazníci si mohli myslet, že mají produkt s pevnou cenou, nemusela to ale být pravda,“ popisuje Kebort. 

  Armex na svých stránkách – alespoň ještě ve čtvrtek – láká domácnosti, kterým skončil dodavatel. „Máme dostatek elektřiny i zemního plynu pro naše stávající i budoucí zákazníky,“ píše se v prohlášení, v němž domácnostem slibují, že se mohou vyhnout vysokým cenám a získají výhodné podmínky. Ve smlouvě s tříletým závazkem (s možností přejít na jiný ceník Armexu) jsou ale pouze velkoobchodní ceny, které si zájemci musí sami zjistit na burze. Poplatky jsou navíc vyšší, než jaké zkoušela před svým pádem žádat Bohemia Energy. 

  Sagan nabídku hájí s tím, že je výhodná, v režimu dodavatele poslední instance mohou lidé podle něj platit i více.

  Bohemia Energy na lovu

  Armex Group ještě během září získával nové zákazníky. Skokanem ale byla Bohemia Energy, která v září rostla hlavně na úkor velkých dodavatelů. Celá skupina v září narostla z 626 740 odběrných míst elektřiny na 629 766, až s odstupem v počtu zákazníků v dodávkách elektřiny rostly Innogy a MND. 

  Naopak nejvíce ztrácela trojice tradičních dodavatelů – Pražská energetika, ČEZ a E.ON. Vyplývá to ze statistik organizátora trhu OTE. Bohemia Energy v polovině října ukončila obchodování s energiemi. Zákazníkům nedokázala dodávat za dohodnuté ceny. Změny v září odráží zpravidla zákazníky, které firmy získaly či ztratily během srpna, případně i dřívějších měsíců. Například Pražská energetika v létě oznamovala zákazníkům zdražení, přes tři tisíce jich v září odešly jinam. 

  Trochu jiná situace byla u dodavatelů plynu. Změnilo je 18 180 odběrných míst, tedy zhruba polovina oproti elektřině, kde ke konkurenci v září přešlo 37 248 zákazníků. Nejvíce, konkrétně o 1981 odběrných míst, v září rostl ČEZ. Firma plyn dodává už 455 tisícům zákazníků a tento počet roste již několik měsíců v řadě. Druhý nejvyšší růst vykázalo MND a třetí Centropol. 

  Rostla i skupina Bohemia Energy. Nové zákazníky sbíral i Kolibřík Energie, ten už plyn neprodává. Naopak výrazný odliv zákazníků dopadl na Innogy, tratila i Pražská plynárenská. 

  Čísla za říjen budou vypadat naprosto jinak. Bohemia Energy na trhu skončila, stejně jako například Kolibřík Energie ze skupiny Armex. Stovky tisíc zákazníků se tak z hodiny na hodinu ocitly v náručí velkých firem, které zajišťují služby takzvaného dodavatele poslední instance. Rozložení sil mezi tradičními a alternativními dopravci na českém trhu s energiemi se vrací o roky zpátky. 

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/dalsi-zdrazovani-energii-klientum-nabizi-vyhodne-ceny-uz-i-armex-stejne-postupovala-bohemia-energy.A211028_155423_ln_ekonomika_vag?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ln_ranni-57384+20211029-073142&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Fdalsi-zdrazovani-energii-klientum-nabizi-vyhodne-ceny-uz-i-armex-stejne-postupovala-bohemia-energy.A211028_155423_ln_ekonomika_vag&zdroj=mail