Dodávky plynu přes Nord Stream se kvůli údržbě zastaví. Cena je na rekordu

 • 19.8.2022
 • Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 se kvůli plánované údržbě opět zastaví. Podle ruské plynárenské společnosti Gazprom nebudou proudit do Německa od 31. srpna do 2. září. Po zprávě o přerušení dodávek se cena plynu v Evropě uzavřela na dalším rekordu, pokořila hranici 257 eur za megawatthodinu. 

  Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodala společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

  Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

  Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

  Gazprom omezování dodávek plynu zdůvodňuje technickým problémy, mimo jiné chybějící turbínou ve stanici Portovaja. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

  V reakci na opětovné uzavření Nord Streamu 1 dnes cena plynu pro evropský trh opět pokořila dosavadní rekord. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila téměř o sedm procent nad 257 eur (6333 korun) za megawatthodinu.

  Autoři: iDNES.cz, ČTK

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/gazprom-dodavky-plynu-nordstream-evropska-unie.A220819_180952_zahranicni_misl?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-62792+20220819-183625&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fzahranicni%2Fgazprom-dodavky-plynu-nordstream-evropska-unie.A220819_180952_zahranicni_misl&zdroj=mail