Dohoda nedohoda. Vlády EU přehodily problém s elektřinou dál

 • 9.9.2022
 • Češi zase jednou předvedli v Evropě dobrý výkon. Jak oznámil český ministr průmyslu Jozef Síkela, včerejší mimořádné zasedání unijních ministrů pro energetiku skončilo dohodou, že EU využije zisky producentů energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům. 

  Síkela přitom jako ministr předsedající země jednání svolal a pomohl dosáhnout shody. To je ale jen jeden pohled na věc.

  Z jiného úhlu pohledu to vypadá, že skutečná dohoda neexistuje. Ministři jako zástupci členských států EU totiž neohlásili vlastní plán, ale pověřili Evropskou komisi, aby co nejdříve rozpracovala svůj už představený návrh na řešení evropské energetické krize a předložila konkrétní návrhy. Komise přitom chce omezit ceny elektřiny, fakticky zdanit některé výrobce a snížit spotřebu elektrické energie ve špičkách. A také zavést maximální cenu plynu.

  Přitom, jak vyplynulo z tiskové konference po zasedání ministrů, politici nejednali o žádných velkých podrobnostech těchto návrhů a vlastně ani o mnoha zásadních věcech. Navíc není dohodnuto, zda úspory budou dobrovolné, či povinné, a ani to, jak bude vypadat cena elektřiny a přerozdělení zisků. Přitom to, jak bude fungovat, kdo o co přijde a kdo co dostane, určí, kolik nakonec za energie zaplatí firmy a domácnosti. A to nemůže rozhodnout Komise bez zástupců členských zemí. Všichni souhlasí v podstatě jen s tím, že jednotlivé státy by měly podpořit obchodníky s energiemi na burze při skládání záloh, na které už obchodníci nemají prostředky.

  Takže to není nějaká dohoda v německém stylu jako za krize eurozóny, kdy se jednalo, a nakonec všichni přijali nějaký společný kompromisní návrh, ale spíše odložení problému, pokus ho přehodit jinam a pak to označit za velký úspěch. Aby potom bylo nutné se k řešení problému znovu vrátit. Není pak vůbec divu, že ministr Síkela hned oznámil, že je na tento měsíc připraven svolat rychle další mimořádné zasedání ministrů pro energetiku. Marek Hudema

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/dohoda-nedohoda-vlady-eu-prehodily-problem-s-elektrinou-dal.A220909_211706_ln_nazory_vag?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-63215+20220910-155956&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Fdohoda-nedohoda-vlady-eu-prehodily-problem-s-elektrinou-dal.A220909_211706_ln_nazory_vag&zdroj=mail