EK zastrojuje elektřinu z levných zdrojů, přitvrdí vůči těžařským firmám

 • 14.9.2022
 • Štrasburk (od zpravodaje iDNES.cz) – Zisky z výroby elektřiny v Evropě narazí na strop. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila plán, kdy omezí zisky výrobců elektřiny. Očekává příjem 140 miliard eur pro členské státy, které použijí na řešení energetické krize. 

  Vysoké ceny elektřiny v Evropě způsobují plynové elektrárny. Kvůli drahému plynu zvyšují cenu veškeré elektřiny. Nově tak producenti z levnějších zdrojů budou muset zisky nad určitou hranici odevzdat členským států EU. Podle dřívějších informací se má jednat o vše nad úroveň 180 eur za MWh elektřiny.

  140 miliard na boj s energetickou chudobou

  Evropská komise předpokládá, že toto opatření přinese 140 miliard eur. Podle návrhu citovaného agenturou Reuters se cenový strop bude týkat solárních, větrných, jaderných či hnědouhelných elektráren, stejně jako producentů elektřiny z biomasy. Maximální cena bude na úrovni odpovídající přibližně polovině ceny, za kterou se v Evropě prodávala elektřina v srpnu.

   „Velcí hráči na trhu s ropou, plynem a uhlím mají rekordní tržby. Je načase, aby z nich platili férový podíl. Musí přispět k řešení krize,“ varuje von der Leyenová.

  Minulý týden hlavně díky příznivému vývoji kolem zásob plynu cena této suroviny poprvé od začátku srpna klesla pod 200 eur za MWh. V srpnu se velkoobchodní cena plynu přechodně dostala ke 350 eurům za MWh. Návrh, který von der Leyenová představila, musí ještě probrat šéfové států a vlád.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/evropska-unie-komise-zprava-o-stavu-energie-valka-rusko.A220913_205557_zahranicni_imzv?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-63289+20220914-093520&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fzpravy%2Fzahranicni%2Fevropska-unie-komise-zprava-o-stavu-energie-valka-rusko.A220913_205557_zahranicni_imzv&zdroj=mail