Elektrárna Temelín se „zbaví“ ruského paliva, nasadí americké a francouzské

 • 12.4.2022
 • Jaderná elektrárna Temelín přestane od roku 2024 používat ruské palivo od společnosti TVEL, spadající do ruského státního holdingu Rosatom. Palivové soubory budou nově dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome.

  Dodávky potrvají zhruba 15 let. Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun, napsal v tiskové zprávě hlavní mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

  Výběrového řízení, které ČEZ zahájil v dubnu 2020, se účastnili tři uchazeči, a to společnosti Framatome, TVEL a Westinghouse. 

  „Z důvodu diverzifikace byli nakonec vybráni dva dodavatelé tak, aby skupina ČEZ v budoucnu spolehlivě zajistila plynulou dodávku palivových článků pro reaktory jaderné elektrárny Temelín a minimalizovala tak rizika případného výpadku dodávek,“ uvedl Kříž.

  Společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku už palivové soubory do Temelína po jeho spuštění deset let dodávala. Společnost Framatome je jediným výrobcem se sídlem v Evropské unii, který dodává palivové soubory do většiny západoevropských jaderných elektráren.

  Palivo pro jaderné elektrárny se ocitlo v centru pozornosti po ruském útoku na Ukrajinu. Dosavadním dodavatelem ruských palivových tyčí je firma TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Vzniklo tím riziko, že v případě sankcí nebo ruského zastavení dodávek by se tuzemské elektrárny v Temelíně a Dukovanech mohly ocitnout bez paliva.

  Poslední dodávka pro Temelín dorazila prvního dubna. „Šlo o plánovanou dodávku důležitou pro udržení dostatečných jisticích zásob,“ uvedl tehdy Kříž. Temelín má nyní palivo na více než dva roky, jaderná elektrárna Dukovany na tři roky.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/temelin-palivo-rusko-usa-francie.A220412_162624_ekonomika_bur?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-60435+20220412-163938&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Ftemelin-palivo-rusko-usa-francie.A220412_162624_ekonomika_bur&zdroj=mail