Energetická společnost ČEZ od Nového roku zvýší cenu elektřiny, zákazníci na nejběžnějších sazbách si připlatí zhruba o třetinu. Netýká se to klientů s fixovanou cenou. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš avizoval třetinový nárůst cen elektřiny už v polovině října. Kromě ČEZ zdraží v příštím roce i další dodavatelé, například E.ON nebo Nano Energies.
Samotná cena za spotřebovanou megawatthodinu se u společnosti ČEZ například u nejběžnější sazby D02 zdvojnásobí. Zatímco dosud za megawatthodinu platili lidé 1 700 korun bez DPH, nově to bude 3 120 korun. Nové ceny energií budou platné od 1. ledna.
„Sazba D02 je určena pro domácnosti, které elektřinu využívají ke svícení nebo pro provoz běžných spotřebičů, jako je lednička, pračka nebo myčka. Domácnosti, které využívají elektřinu také třeba pro ohřev vody nebo k vytápění bytu, nepatří mezi nejběžnější klientelu ČEZ a uplatňují jiné sazby,“ upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Celkové ceně na faktuře pomáhá to, že regulované poplatky zůstávají v tuto chvíli stejné. Jejich výši na příští rok oznámí Energetický regulační úřad během listopadu, žádné významné zvýšení ale analytici neočekávají.
„Pro nejběžnější sazby domácností, které elektřinou vaří a svítí, bude změna ceníků znamenat vyšší platby v průměru o 250 korun měsíčně,“ řekl tiskový mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Důvodem zdražení je podle něj růst velkoobchodní ceny elektřiny.
„Velkoobchodní cena elektřiny, kterou nakupujeme pro naše zákazníky, za poslední rok stoupla trojnásobně. Na extrémní úrovně totiž vyšplhala cena komodit, které potřebujeme k výrobě elektřiny: plynu uhlí, povolenky. Vidíme, že řada dodavatelů situaci neustála a končí. Mrzí nás, že ke zvýšení cen dojde i u ČEZ, ale snažili jsme se to udělat co nejvíce citlivě a do změn ceníků nepromítáme plné navýšení současných vysokých cen na burzách,“ uvedl Gazdík.
ČEZ jako jediný dodavatel loni snížil plošně ceníky na dobu neurčitou u všech produktů.
„Přestože velkoobchodní ceny elektřiny rekordně rostou a daleko překonali historická maxima, necháváme ceníky na dobu neurčitou na nezměněné úrovni až do konce roku. Energetický trh prochází obdobím, které nikdo nepamatuje,“ dodal Gazdík.
Klienti s aktivní fixací budou platit stejné ceny jako dosud, ČEZ pro ně má zajištěnou elektřinu a podmínky fixace dodrží.
Reagují další poskytovatelé
Reagovat na rostoucí ceny bude i E.ON. „Například ceny plynu pro zákazníky na standardních produktech jsme zvyšovali naposledy v listopadu roku 2018. I my ale budeme muset reagovat na vysoké nákupní ceny a částečně je zohlednit v našich cenících pro zákazníky. Můžeme však naše klienty ujistit, že současné vysoké ceny na burzách se do jejich ceníků promítnou jen částečně a až v příštím roce a dopady současného vývoje je rozhodně nepostihnou v plné výši,“ řekl mluvčí E.ON Roman Šperňák.
Zdražovat bude i společnost Nano Energies. Od Nového roku bude nejběžnější sazba pro domácnost D02d stát 3 390 Kč bez DPH za 1 MWh. Současná cena silové elektřiny byla u Nano Energies od 1. listopadu
3 390 Kč + DPH za MWh, předtím to bylo u nefixovaného tarifu 1 655 Kč za MWh.
Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního produktu Standard to bude v průměru o 10,6 procenta. Měsíční platba v typickém rodinném domě naroste o zhruba 200 korun, pro stávající zákazníky s fixovanými produkty cena zůstane.
Naopak Pražská energetika (PRE) od Nového roku zdražovat neplánuje, poslední zvýšení cen se uskutečnilo k letošnímu prvnímu září, navýšení bylo o sedm procent, což činí u běžné pražské rodiny 70 Kč za měsíc. Cena se měnila po dvou letech.
Rychle rostoucí ceny energií uvrhly do problémů i některé dodavatele. V polovině října oznámily ukončení činnosti firmy Bohemia Energy se zhruba 900 tisíci odběrateli, Kolibřík energie s 28 tisíci klienty a A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy.
Klienti padlých společností se sice bez dodávek neocitli, ale v tzv. režimu dodavatele poslední instance často platí trojnásobky původních cen, někdy i více. Ministr průmyslu Karel Havlíček proto oznámil zastropování zálohových faktur, které by po dohodě s Energetickým regulačním úřadem měly být za listopad poníženy o 50 procent, za prosinec pak o čtyřicet procent.
Autoři: iDNES.cz, ČTK