SAN CARLOS Kalifornská Tesla, proslulá hlavně výrobou elektromobilů, se chce prosadit na trhu s energetikou. Kromě produkce solárních střech, které se vedle aut především věnuje, má její šéf Elon Musk v úmyslu stát se gigantem v poskytování elektřiny, jež má být ekologicky udržitelná.
O licenci už Tesla požádala ve Velké Británii. Miliardář Musk již loni naznačil, že by se toto odvětví mohlo pro společnost stát do budoucna nejvýznamnějším. Cílem Tesly podle jeho slov není „jen sedět a prodávat auta, ale stát se globálním velikánem mezi dodavateli služeb.“ Zároveň chce Musk odlehčit Zemi od problémů spojených se změnami klimatu.
Kromě ekologických aut a solárních řešení je mezi zákazníky Tesly obrovský zájem o energetická skladiště Powerwall, Powerpack a Megapack. Články těchto baterií, které Tesla využívá při výrobě svých elektromobilů, jsou údajně využitelné i pro větrné a solární zdroje a lze v nich snadno ukládat energii, kterou potom mohou spotřebitelé efektivně čerpat.
V neděli na svém webu proto Tesla představila další významnou novinku. Ač se firma na rozdíl od dalších amerických gigantů jako je Google, Facebook či Apple prezentuje hardwarem jako svým stěžejním produktem, tentokrát přišla se softwarovou platformou Autobidder. Ta má pomoci propojit energetické systémy a maximalizovat využití energie tak, aby s pomocí Autobidderu fungovaly jako spolehlivá elektrárna. Jinými slovy – program má pomoci obnovitelnou energiii ještě zeefektivnit a monetizovat.
„Autobidder je obchodní a kontrolní platforma fungující v reálném čase, která poskytuje správu aktiv a optimalizaci portfolia na základě cen, umožňuje vlastníkům a operátorům konfiguraci provozní strategie maximalizující výnosy podle jejich obchodních cílů a rizikových preferencí,“ napsala Tesla o produktu na svých stránkách. Firma tento produkt využívá již delší dobu, ale až nyní jej oficiálně zveřejnila.
Platforma dokáže tvořit prognózu cen a generování energie, predikovat zatížení sítě, optimalizovat energetický průtok a vytvářet chytré nabídky energie. Autobidder se dá navíc propojit i se zařízeními jiných značek, než je Tesla.
Musk v úterý udělal další krok k tomu, aby se jeho velkolepé plány dostaly blíž k realitě, když Tesla zažádala o povolení poskytovat elektrickou energii ve Velké Británii. Vyhoví-li britské orgány žádosti, automobilce by prozatím bylo umožněno elektřinu na území generovat – před tím, než ji začne dodávat domácnostem či firmám.
Podle odborníků by tento krok mohl být začátkem „revoluce“ v dodávkách energie ve Spojeném Království. Tesla ukázala už v Austrálii, že je schopna vytvářet velice efektivní a ekologicky přívětivá energetická řešení, díky kterým zásobuje relativně levnou energií celé čtvrti.