Fiala znárodňovatel. Zestátněný ČEZ problémy s energiemi nevyřeší

 • 23.6.2022
 • Premiér Petr Fiala ve svém středečním projevu k národu fakticky oznámil, že stát stoprocentně ovládne celou polostátní energetickou firmu ČEZ, či alespoň její klíčové elektrárny. Fiala to zdůvodnil tím, že chce zajistit dostatek elektřiny za přijatelné ceny, tedy elektrárnám nařídit, aby prodávaly elektřinu levně. 

  Na první pohled to vypadá lákavě, ale nic není zadarmo. Pro zajištění státní kontroly nad ČEZ či jeho elektrárnami je třeba se ve firmě zbavit menšinových akcionářů. Jsou tu dvě možnosti. 

  Za prvé může stát tyto akcionáře prostě vykoupit. Což by znamenalo zaplatit ze státní kasy odhadem 250 miliard korun, to by téměř zdvojnásobilo rozpočtovou sekeru. To je pro vládu, pro kterou je prioritou šetření, evidentně nepřijatelné.

  Další možností je ČEZ rozdělit na dvě části. Tepelné a jaderné elektrárny by zůstaly v té státní a menší část obsahující obnovitelné zdroje a asi distribuci elektřiny by dostali soukromí investoři. Stálo by to velmi zhruba asi 80 miliard korun a to by už bylo přijatelné. Nějaký čas by to ale trvalo. Nevyřešil by se tak nejtíživější nárůst cen energií, který přijde zřejmě v průběhu zimní topné sezony. Fiala si je toho ostatně vědom. Zda by státní energetická společnost pomohla ke snížení cen v příští zimě, či spíše nejdříve popříští podzim, to ještě nevíme. Netušíme totiž, jaké budou ceny energií na evropském trhu.

  Každopádně ale státní ČEZ může přinést spoustu komplikací v budoucnu. Politici podléhají pokušení manipulovat cenami produktů státních firem podle toho, jak se blíží volby, což ekonomice nepomáhá. Navíc řízení a regulace státních firem přináší velké problémy. Právě kvůli tomu pravicová ODS, jejíž je dnes Petr Fiala předsedou, kdysi prosazovala privatizaci téměř všeho. Sázela na tržní řešení, k nimž patří mimochodem i zdanění firem a použití peněz z těchto daní na pomoc těm, kteří to potřebují. Třeba kvůli drahým energiím. Nyní ovšem ODS vstupuje do éry znárodňování. 

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/fiala-znarodnovatel-zestatneny-cez-problemy-energie-reseni.A220623_193820_ln_nazory_lros