Inflace roste nejrychleji od října 2012

 • 1.5.2019
 • Spotřebitelské ceny se za uplynulý rok zvýšily o tři procenta. Na růst inflace mělo největší vliv dražší bydlení a energie; společně se na tříprocentním růstu podílely z poloviny. Velký podíl na růstu cen mělo i zdražování potravin. Dopady tak pocítili nejvíce ti, kteří mají v peněženkách nejméně, domácnosti s podprůměrnými příjmy.

  Zboží a služby meziročně zdražily o tři procenta. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) ve středu 10. dubna. Šlo o nejrychlejší růst cen za uplynulých 6,5 roku. Na rychlejší růst inflace mělo největší vliv dražší bydlení a energie; společně se na tříprocentním růstu podílely z poloviny. Například elektřina meziročně podražila skoro o 12 procent, teplo o 4,5 procenta, ceny nájemného z bytu se zvedly o 3,6 procenta a vodné a stočné shodně o 2,6 procenta.

  Velký podíl na růstu cen mělo i zdražování potravin. Například ceny brambor vzrostly meziročně o 74,5 procenta, cibule zdražila víc než dvojnásobně. Dopady tak pocítili nejvíce ti, kteří mají v peněženkách nejméně, domácnosti s podprůměrnými příjmy, pro něž potraviny a bydlení představují většinu výdajů.

  Nejen důchodci

  „Výdaje na potraviny a bydlení hrají obecně vyšší roli například u domácností důchodců. V březnu rostla inflace pro domácnosti důchodců skutečně o něco rychleji než průměr pro všechny spotřebitele,“ konstatuje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments. Doplňuje však, že navzdory tomu byla nižší, konkrétně 2,9 procenta, než celková inflace, jež dosáhla tří procent.

  „Inflace u skupiny důchodců je teď o něco nižší než celkový index spotřebitelských cen, a to kvůli skokovému snížení jízdného ve veřejné dopravě od loňského září. Přesto se ale růst cen potravin a energií dotkne důchodců výrazněji než jiných sociálních skupin, takže počínaje zářím nejspíš důchodci pocítí dopady inflace více než ostatní,“ dodává hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Důchodci však nejsou jedinou skupinou obyvatel, která růst cen v ekonomice pociťuje více než ostatní.

  „Nejvíc postižení růstem nájemného jsou ti, kteří nebydlí v dlouhodobém nájemním vztahu a jsou na volném trhu – takže typicky mladší lidé,“ doplňuje hlavní ekonom České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Za růstem cen bydlení přitom je především nedostatečná nabídka bytů, která žene jejich ceny vzhůru. „Vysoké ceny bytů se tak nevyhnutelně přelévají do růstu nájmů. To už představuje dlouhodobý a složitý problém, na němž se podílejí spíše nízká výstavba bytů brzděná komplikovanými předpisy než měnová politika,“ dodal Zámečník.

  Zpomalení růstu cen

  Inflace se dostala nad horní mez cíle České národní banky (ČNB), která dlouhodobě usiluje o růst cen tempem kolem dvou procent ročně. „Výsledek byl ale celý jeden procentní bod nad cílem a 0,3 procentního bodu nad prognózou ČNB,“ říká Michal Brožka, analytik společnosti Cyrrus. Právě to nahrává úvahám, jestli ČNB na nejbližším zasedání nerozhodne o zvýšení úrokových sazeb.

  „Šance na zvýšení úrokových sazeb na květnovém zasedání zde je. Ale do té doby by musely aspoň částečně pominout důvody, kvůli kterým ČNB zvyšování sazeb přerušila. Otázkou jsou zejména politická rizika v souvislosti s brexitem a vývoj výrobní sféry v Německu,“ doplňuje Brožka.

  „Aktuální výše inflace je sice zajímavé číslo, nicméně je to z pohledu měnové politiky jen minulost. ČNB by se měla zaměřovat na budoucí inflaci, kterou může ovlivnit, a nikoliv na aktuální dění. Navíc vnější rizika a nejistoty přetrvávají, ekonomika slábne, tak proč pospíchat se sazbami,“ myslí si Petr Dufek z ČSOB. Navíc analytici očekávají, že v příštích měsících růst cen zpomalí. „Meziroční inflace je pravděpodobně na svém vrcholu, její snižování ale bude velmi pozvolné. Ve zbytku letošního roku uvidíme nejčastěji čísla nad 2,5 procenta,“ uzavírá Pavel Sobíšek.

  Vojtěch Wolf

  Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/inflace-roste-nejrychleji-od-rijna-2012-dsv-/tema.aspx?c=A190424_165522_pozice-tema_lube#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail