Kdo zničil loni v září plynovody Nord Stream pro přepravu ruského plynu do Evropy?

 • 13.11.2023
 • Za výbuchy zřejmě stojí ukrajinské speciální síly a ukrajinští politici o tom nic nevěděli. Doopravdy? 

  Podle listu The Washington Post celou akci koordinoval a materiálně zajišťoval plukovník ukrajinských speciálních sil Roman Červinskyj. Operaci nevelel, jednal se souhlasem nadřízených a tím nejvyšším byl šéf armády Valerij Zalužnyj. Ukrajinští politici včetně prezidenta o tom prý nic nevěděli. A západní politici jim to prý věří. Pravděpodobné to není.

  Ano, zničení plynovodů byl akt, který by se mohl ukrajinským politikům vymstít. Nord Stream totiž nevlastní jen Rusko, nepřítel Ukrajiny na život a na smrt, ale také západní společnosti, tedy vlastně spojenci, kteří Kyjevu dodávají zbraně a pomáhají mu udržet se vůči ruské agresi. A všichni doufali, že po válce bude moci opět zásobovat Evropu.

  Jenže z hlediska Ukrajiny bylo zničit Nord Stream výhodné. Rusko přišlo o potenciální peníze z vývozu plynu a Evropa o dilema, zda odebírat, či neodebírat touto cestou ruský plyn. To mohlo přivést ukrajinské politiky k tomu, že sabotáž odsouhlasili, či se aspoň tvářili, že o ní nevědí.

  Připomíná to trochu chování Izraele, který občas jednal proti přáním a zájmům Spojených států. Přitom USA poskytly Izraeli zbraně a peníze, které mu pomohly ubránit se před arabskou přesilou. Přesto přes nesouhlas Američanů vyvinul jadernou bombu, nesdílel s Washingtonem důležité informace a konec konců náhodou, či spíše záměrně poškodil v roce 1967 americkou výzvědnou loď Liberty u svých břehů.

  Na první pohled šlo o téměř sebevražedné jednání proti důležitému spojenci. Na druhou stranu, lidé či státy bojující o svoji samotnou existenci dělají na první pohled šílené věci. Když jde ale o přežití, a o to šlo Izraeli a dnes jde Ukrajině, jsou v reálpolitice dovoleny všechny prostředky. Nebo si to aspoň obvykle státníci myslí.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/nord-stream-plyn-ukrajina-rusko-izrael-preziti-poznamka-nazor.A231113_163830_ln_nazory_atv?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-71876+20231114-160005&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Fnord-stream-plyn-ukrajina-rusko-izrael-preziti-poznamka-nazor.A231113_163830_ln_nazory_atv&zdroj=mail