LÉKO: Byznys s přáteli. Vysoké ceny zkapalněného plynu drtí Evropu

 • 12.11.2022
 • Státy EU od začátku války na Ukrajině hledají možnosti, jak za přijatelnou cenu dlouhodobě nahradit ruský zemní plyn. Není to jednoduché, v roce 2021 dovážela EU 83 procent své spotřeby, z toho asi 45 procent z Ruska. V září však tento podíl klesl zhruba na deset procent. 

  Premiéři a ministři unijních zemí navštěvují potenciální dodavatele v USA, Alžíru, Kataru či Nigérii s cílem uzavřít dohody o dlouhodobých dodávkách zkapalněného plynu (LNG). Jenže při jednáních, kromě limitovaných přepravních kapacit a nedostatku LNG terminálů u evropských břehů, se vždy objeví problém vysokých cen. 

  Vývozci podle logiky byznysu chtějí využít svízelnou situaci v EU a vydělat velké peníze.

  Takto se nechovají jen arabští a afričtí těžaři, ale bohužel i Američané a Norové. Cenová strategie tamních dodavatelů se nelíbí Francii ani Německu. „S velkým přátelstvím řekneme americkým a norským přátelům: jste skvělí, když nám dodáváte plyn, ale my nemůžeme platit čtyřikrát více za stejný plyn, který vy prodáváte svým průmyslníkům,“ vzkázal v říjnu prezident Emmanuel Macron i do USA.

  Také německý ministr hospodářství Robert Habeck kritizoval astronomické ceny požadované spřátelenými zeměmi po Německu. Habeck proto vyzval Evropskou komisi (EK), aby s dotčenými dodavateli promluvila. Krátce nato předseda Evropské rady Belgičan Charles Michel, jenž je v jistém smyslu těžší váha než předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, prohlásil, že Američané by nám měli dodávat plyn levněji. 

  „Máme přátele a spojence. Pomáhají nám zajistit energetické zdroje, což je skvělé. Zároveň si však myslím, že by se toto přátelství mělo rozšířit i na otázky ceny, protože všichni by měli mít zájem na tom, aby ekonomická recese nebyla hluboká a dlouhá,“ prohlásil tuto středu Michel. Uvidíme, jakým způsobem zareagují na věty evropských lídrů přátelé z Ameriky, jejíž zájmy bývají vždy na prvním místě. Otázka je, zda prodávat EU čtyřikrát levněji než doposud je v souladu s těmito zájmy. 

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/byznys-s-prateli-vysoke-ceny-drahy-lng-plyn-evropa-amerika-norove.A221111_185535_ln_nazory_vag?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-64424+20221112-155958&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Fbyznys-s-prateli-vysoke-ceny-drahy-lng-plyn-evropa-amerika-norove.A221111_185535_ln_nazory_vag&zdroj=mail