Lex ČEZ. Čekejte problémy, ne levnou elektřinu

 • 26.5.2023
 • Pod nutnost změny zákonů kvůli požadavkům Evropské unie a nudné názvy zákonů zkoušejí často politici schovat ledacos. Nedávno se tak pokusili do „unijních“ změn zákona o přeměně obchodních společností ukrýt rozdělení polostátní elektrárenské firmy ČEZ. Vláda přitom bude tvrdit a už s tím začala, že tím zajistí stabilitu firmy a levné energie. Pravděpodobnější je ale opak. Nestabilita a drahota. 

  Speciální zákon má státu pomoci, aby v ČEZ, kde má většinu, buď zcela vytěsnil, nebo převedl do nově vzniklé společnosti soukromé akcionáře. Přičemž ti za své podíly dostanou méně, než kdyby stát koupil jejich akcie bez tohoto zákona. Zákona, který navíc má takové parametry, že se vztahuje fakticky jen na ČEZ.

  Něco takového ovšem zavání diskriminací a zestátněním bez adekvátní náhrady a to je u nás zakázané. Dá se předpokládat, že pokud bude zákon schválen a stát ho použije, část drobných akcionářů na něj podá žalobu. Výsledkem budou letité tahanice. Nakonec se možná stát se stěžovateli vyrovná. Jenže na žalobu mají prostředky jen ti „drobní“ akcionáři, kteří mají v akciích miliony a miliony, zatímco skutečně drobní akcionáři ostrouhají.

  Navíc celá operace nepovede k levnější elektřině. Hlavním důvodem zestátnění části ČEZ je totiž to, že stát chce stavět jaderné elektrárny. Jejich výstavba je ale velmi drahá a riskantní a elektřina z nich obtížně prodejná. Stavbu proto blokují soukromí investoři. Pro by byli jen v případě záruk státu, že se to vyplatí. Stát by podle nich měl donutit občany zákonem kupovat „jadernou“ elektřinu i v případě, že bude dražší než energie odjinud.

  Žádný politik se však nepostaví před voliče a neřekne: zařídil jsem vám drahotu. Nebyl by zvolen. Současně ovšem jaderné elektrárny znamenají žádanou stabilitu dodávek. Politici tak sází na státní část ČEZ, která bude prodávat levnou elektřinu. A dostávat dotace z kvůli tomu vyšších daní. Opticky to bude vypadat lépe, výsledek bude stejný. Klid a skutečně levnou elektřinu nám to nezajistí.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/lex-cez-cekejte-problemy-ne-levnou-elektrinu.A230525_183712_ln_nazory_rkj?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ln_ranni-68346+20230526-073138&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Flex-cez-cekejte-problemy-ne-levnou-elektrinu.A230525_183712_ln_nazory_rkj&zdroj=mail