Miliardář Štěpánek je po smrti. Podle lidí z byznysu spáchal sebevraždu, trápily ho potíže Sokolovské uhelné

  • 12.3.2020
  • Většinový vlastník Sokolovské uhelné František Štěpánek je po smrti. Na webu to uvedla společnost Sokolovská uhelná. Zemřel podle ní náhle. Podle serveru Forbes.cz spáchal sebevraždu. Předsedovi dozorčí rady uhelné společnosti, která je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji, bylo 66 let. 

    „Naše firma i celý region v jeho osobě ztrácí obrovského patriota, který žil pro tento kraj i tuto společnost. Byl jedním z hlavních iniciátorů podpory regionu, významných investičních i revitalizačních projektů, které zásadní měrou přispěly k rozvoji Sokolovska i celého kraje,“ uvedla firma na svých stránkách a vyslovila soustrast rodině.

    František Štěpánek se narodil v roce 1953 v Sokolově. Po absolvování Vysoké školy báňské v Ostravě od roku 1979 působil v provozech Sokolovské uhelné, kterými prošel doslova od nejnižších až po nejvyšší pozice.

    „Trápily ho obtíže firmy, kterou dlouhá léta vedl a budoval a zřejmě také trpěl depresemi,“ uvedl podle Forbesu jeden z jeho byznysových souputníků. 

    František Štěpánek se měl podle Forbesu zastřelit vlastní zbraní mimo domov. „Jeho psychické problémy trvaly zhruba rok a půl nejvíce souvisely s byznysem,“ citoval server dalšího místního byznysmena. 

    Loni na podzim Sokolovská uhelná oznámila, že během letoška začne propouštět pracovníky vzhledem k postupnému útlumu těžby. Skupina zaměstnává necelé čtyři tisíce lidí, letos by mělo odejít zhruba 700. 

    Štěpánek sice v posledních letech už osobně těžařskou firmu formálně neřídil a byl jen předsedou dozorčí rady, zůstával nicméně faktickou hlavou společnosti, která zaměstnává okolo 3000 lidí a další tisíce lidí je na ni navázaných. SUAS je přitom na prahu významných změn. Zvyšující se cena emisních povolenek a tlak na útlum využívání fosilních paliv vedl vedení k firmy k oznámení začátku útlumu. Během letošního a příštího roku by firmu mělo opustit až na 1000 lidí.

    Společnosti Sokolovská uhelná klesl podle výroční zprávy v roce 2018 zisk na 252 milionů korun po zdanění. V roce 2017 uhelná společnost vykázala zisk 526 milionů korun. Tržby firmy loni přitom stouply ze 6,16 miliardy Kč v roce 2017 na 6,57 miliardy korun.

    Zprávu o Štěpánkově úmrtí potvrdila starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO) „První moje reakce? Zůstali jsme sami. Odešel největší patriot tohoto regionu. Člověk, kterému na regionu hodně záleželo a zároveň člověk, který pomáhal, aniž to kdo věděl,“ řekla ČTK Oulehlová. „Pro mne osobně to byl šok hlavně z lidského hlediska. Beru ho takového, jakým byl, ne čím byl,“ dodala Oulehlová.

    Okolnosti úmrtí jedné z nejvýznamnějších osobností regionu nejsou úplně jasné, policie na dotaz ČTK uvedla, že prověřuje úmrtí 66letého muže, jméno ale nesdělila. „Prověřujeme úmrtí 66letého muže, ke kterému mělo dojít dne 12. března v dopoledních hodinách v Dolním Rychnově na Sokolovsku. Vzhledem k okolnostem případu nemůžeme poskytovat žádné další bližší informace,“ uvedl na dotaz ČTK krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

    Profil Františka ŠtěpánkaPředseda dozorčí rady a spolumajitel Sokolovské uhelné patřil k velkým patriotům Karlovarského kraje. Byl jedním z hlavních iniciátorů podpory regionu, významných investičních i revitalizačních projektů, které přispěly k rozvoji Sokolovska i celého kraje.V Sokolovské uhelné začínal jako předák. V letech 1994 až 1999 byl výrobním ředitelem, poté až do roku 2012 generálním ředitelem. Firma tehdy změnila strukturu řízení, přešla z anglosaského modelu na německý. Štěpánek se stáhl z představenstva a byl zvolen do dozorčí rady, která měla posílené pravomoci a hlavní slovo.Narodil 30. června 1953 v Sokolově. Po absolvování Vysoké školy báňské v Ostravě působil od roku 1979 v provozech Sokolovské uhelné, kterými prošel od nejnižších až po nejvyšší pozice. Těžební firma je dnes největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji, loni na podzim však oznámila, že začne s postupným útlumem.Štěpánek ji v roce 2004 privatizoval spolu s Jaroslavem Rokosem a Janem Kroužeckým za 2,6 miliardy korun. S ním ale poté roky sváděl boj o jeho třicetiprocentní podíl. V roce 2015 Štěpánek s Rokosem Sokolovskou uhelnou plně ovládli. Podle serveru IHNED.cz se cena obchodu pohybovala mezi čtyřmi až pěti miliardami korun.Podle údajů magazínu Forbes z loňského října měl Štěpánek majetek ve výši sedmi miliard korun. Investoval do regionálního fotbalu, golfu, koupaliště nebo finančně podporoval místní nemocnici.Ke Štěpánkovým koníčkům patřilo rybaření a houbaření.

    Zdroj: https://www.lidovky.cz/lide/miliardar-a-majitel-sokolovske-uhelne-stepanek-spachal-sebevrazdu-trapily-ho-potize-firmy.A200312_115254_lide_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

    ČTK, Lidovky