Česká elektrizační síť ve středu dopoledne kvůli mrazům překonala rekordní zatížení. Uvedla to mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Hana Klímová. Temelín vyrábí díky mrazům víc elektřiny.
Průměrná hodinová hodnota zatížení soustavy podle ní mezi 09:00 až 10:00 činila 11 968 megawattů (MW), čímž byl překonán úterní rekord ve výši 11.946 MW. Okamžité hodnoty pak podle Klímové překračovaly v některých časových intervalech dnešního dopoledne hodnotu 12 000 MW. Šlo tak o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici.
Dispečeři ČEPS podle Klímové nicméně zaznamenávají podobný nárůst spotřeby elektřiny každou zimu a jsou na něj plně připraveni. „Rekordní zatížení soustavy nastává vždy v zimě, nejčastěji v prosinci, lednu či únoru, v pracovní dny od pondělí do čtvrtka a v okamžiku, kdy na území České republiky trvají celodenní mrazy,“ uvedla mluvčí. Spotřebu elektřiny podle ní kromě průmyslových provozů v plném běhu ovlivňuje topení, které přirozeně v mrazivých dnech běží většinou naplno.
„Pokud včerejší historické okamžité spotřeby atakovaly dopoledne hranici 12 000 MW, pak týden předtím v úterý to bylo na úrovni 11.200 MW, tedy o 800 MW méně. To je výkon velké uhelné elektrárny – Dětmarovice nebo Tušimice II,“ řekl ve středu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
V zimě je podle něj spotřeba elektřiny vždy výrazně vyšší než v létě, a to zhruba o třetinu. „I když v Česku jen několik procent domácností topí elektřinou, projeví se vyšší spotřeba především u podniků. Na růstu spotřeby se významně podílí mimo jiné sklady, které rostou kolem velkých měst,“ uvedl.
Jeden stupeň Celsia směrem dolů podle mluvčího zvyšuje aktuální spotřebu o zhruba 70 MW, tedy o 0,5 procenta. „Jde o průměr, který během dne velmi kolísá a někdy dosáhne hodnot až třeba 150 MW. To platí ale do úrovně zhruba minus 10 stupňů, pak již se větší mrazy příliš neprojevují,“ dodal Kříž.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za posledních pět dní v druhém bloku 130.934 megawatthodin (MWh) elektřiny, což je skoro o 2000 MWh více, než vyrobil první blok za pět dní začátkem loňského července. Rozdíl odpovídá roční spotřebě přibližně 600 českých domácností. Mráz svědčí výrobě elektřiny, rychleji chladne voda v chladicích věžích, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták. Díky vyšší spotřebě výrobní přebytky nevznikají.
V Temelíně se při nízkých zimních teplotách lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. „Díky tomu pak turbogenerátor může dosáhnout vyššího výkonu,“ řekl Sviták. Reaktoru se mrazy netýkají, díky ochranné budově jsou tam podmínky stabilní celý rok. Provoz chladicích věží se ale řídí podle venkovních teplot. Jsou dva letní a tři zimní režimy provozu věže.
Mráz trápí Česko od víkendu a v pořadí třetí noc za sebou byly na řadě měřicích stanic překonány teplotní rekordy. V noci na středu zaznamenali meteorologové nejnižší teplotu na Rolavě v Krušných horách, kde teploměr ukázal minus 25,2 stupně Celsia. Na severu Moravy podle dostupných informací připravil mráz o život zřejmě i šest lidí, příčinu jejich úmrtí ale musí ještě potvrdit pitva.
Meteorologové v souvislosti s počasím proto doporučují, aby malé děti, nemocní a staří lidé při mrazu omezili pobyt venku. V případě, že se tomu nevyhnou, se chránili několika vrstvami teplého oblečení a teplou obuví. Současně by se lidé měli vyvarovat pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám. Proti prochladnutí naopak pomáhá pohyb a teplé nápoje a jídlo.
Autoři: ČTK, iDNES.cz