Někteří dodavatelé energií ruší lidem fixace, aby jim vyšší ceny doplatil stát

 • 4.10.2022
 • Někteří dodavatelé energií ruší svým zákazníkům smlouvy se zafixovanými cenami nižšími než vládou stanovený strop. Podle nich se zvýšení ceny zákazníků nedotkne, protože ho zaplatí vláda. Rušení fixovaných smluv je podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) porušením smlouvy a zákazníci by na to neměli přistoupit. 

   „Rozhodnutí vlády zastropovat ceny energií potěšilo nejednoho koncového zákazníka. Nicméně již nyní sledujeme jistý nešvar, kdy někteří dodavatelé energií odběratelům ruší stávající smlouvy se zafixovanými nižšími cenami s tím, že rozdíl v ceně se jich nedotkne, neboť to zaplatí vláda. Tyto praktiky jsme zaznamenali i mezi těmi největšími. Pro odběratele se nemusí nic změnit, nicméně další zatěžování státního rozpočtu, které být vlastně nemusí, není úplně férové jednání,“ řekl energetický analytik Jan Béreš z portálu z Ušetřeno.cz, který na praktiku obchodníků upozornil.

  Pokusy o rušení fixovaných smluv ze strany dodavatelů nejsou podle ERÚ novinkou, sám úřad na problematiku pravidelně upozorňuje. „Jestliže je spotřebiteli měněn ceníkový či dokonce fixovaný produkt na spotový v rozporu se zněním původní smlouvy – a tedy se zákonem, například prostřednictvím pouhého oznámení, měl by namítnout neúčinnost takové změny a nepřistoupit na ni. Dodavatel musí dodržovat zákony a plnit uzavřené smlouvy, ať už argumentuje nepředvídatelnými změnami na trhu nebo tím, že vysokou cenu vyřeší takzvané zastropování cen,“ řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort.

  Řada fixovaných cen, zvláště u starších smluv, navíc byla podle Keborta zafixována na nižší úrovni, než může být nový cenový strop, spotřebitel by tak na změně tak či tak prodělal. „Přinejmenším neetická je pak snaha přenést vlastní náklady dodavatelů na stát, který by jim vyplácel kompenzace za část ceny přesahující takzvané zastropování,“ dodal Kebort.

  Autoři: ČTK, iDNES.cz

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/elektrina-energie-dodavatele-fixace-cenovy-strop.A221004_180312_ekonomika_tbr?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-63704+20221005-175955&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Felektrina-energie-dodavatele-fixace-cenovy-strop.A221004_180312_ekonomika_tbr&zdroj=mail