Němce dráždí nápady zelených politiků. Těží z toho protisystémová AfD

  • 3.6.2023
  • Málokterá evropská strana v Evropě zažila tak prudký odliv voličských sympatií jako Zelení v Německu. Jejich pád symbolizuje Robert Habeck, ministr hospodářství, po kancléři Scholzovi nejvýznamnější člen kabinetu. 

    Ještě před pár měsíci se hřál na výsluní veřejných sympatií. Týdeník Der Spiegel ho označil za přitažlivého politika nové doby, který se odvážně postavil složitým energetickým výzvám a svým významem konkuroval nevýraznému kancléři Olafu Scholzovi ze strany sociálních demokratů (SPD).

    Teď je ale jeho aura tatam.

    Najednou si 50 procent dotázaných Němců přeje, aby Habeck rezignoval a jeho kožená bunda a pseudolidové chování už budí útrpné úsměšky. O moc lépe na tom není ani jeho strana.

    Podpora Zelených spadla podle průzkumu DeutschlandTrend, který měsíčně provádí Infratest Dimap pro veřejnoprávní televizi ARD na 13 procent. Vládní SPD je na svých 20 procentech, opoziční křesťanské strany (CDU/CSU) na 28 procentech.

    Kdo ale z pádu Zelených těží, je protisystémová Alternativa pro Německo (AfD), která je s 18 procenty třetí nejsilnější stranou. Od voleb v roce 2021 své zisky zhruba zdvojnásobila. Co za těmito posuny ve voličských náladách stojí?

    Zákaz plynových kotlů

    Habeckovi bezesporu ubrala na přízni aféra jeho klíčového tajemníka Patricka Graichena, který zaměstnával příbuzné. Němci si zvykli, že nepotismus bývá problém vzdálených rozvojových zemí, nikoli největší unijní ekonomiky. To mu neodpustili.

    Hlavní problém byl ovšem jinde. Němce nejvíc dráždil Habeckův pokus zakázat od roku 2024 instalaci nových plynových a olejových kotlů v domácnostech. Opatření vnímali jako další arogantní zásah do svých životů, který s nimi nikdo nekonzultoval.

    Vláda pod tlakem Zelených přijala návrh zákona, přestože jej kritizovali i koaliční svobodní demokraté (FDP). Habeck líčil, jak spokojení Němci vymění kotle na plyn a topný olej za tepelná čerpadla, zněly ódy na novou éru vytápění.

    Lidé ale byli zděšení. V celém Německu by bylo údajně nutné vyměnit okolo 4 milionů kotlů. Nákup potřebných tepelných čerpadel, která měla problém řešit, je investice v řádu 10 až 20 tisíc eur. A to je pro mnoho německých domácností víc, než si mohou dovolit.

    „Všichni budou žít v neustálém nebezpečí, že se jejich topný systém porouchá,“ řekl deníku Die Welt optik Franz Widmann, který proti opatřením protestuje v ulicích bavorského Erdingu. Chystá demonstraci, protože považuje kroky vlády za likvidační.

    Vše bylo podřízeno tomu, aby každý nový topný systém byl provozován alespoň z 65 procent z obnovitelných energií, jako jsou solární či větrná energie. Plynové kotle návrh nezavrhl, měly ale spalovat i ke klimatu šetrný vodík. Cílem je rok 2044, kdy má být Německo klimaticky neutrální zemí.

    Němci ale nápadu neaplaudují. Podle průzkumu agentury Forsa a institutu Allensbach s plány zakázat nové kotle na fosilní paliva nesouhlasí 78, respektive 80 procent dotázaných. Dokonce i ti, kdo mají na rekonstrukci peníze, musejí počítat s nedostatkem topenářů a potřebných topných těles. Habeck proto začal couvat, mluví teď o tom, že návrh „vylepší“, aby byl pro veřejnost stravitelnější.

    Není to jediný problém Zelených. Mnozí také zvedali obočí, když se ministr zemědělství Cem Özdemir snažil Němce přeškolit, aby jedli zdravější stravu. Opět to vypadalo jako nepřípustný státní dirigismus.

    AfD na vzestupu

    Jak bylo řečeno, těží z toho především strana AfD, která se vymezila jako hlavní kritik klimatických fantazií Zelených. Boduje u některých Němců alternativou k vládní politice. Pokud jde o Ukrajinu, žádá vyjednávání místo dodávek zbraní. Když jde o imigraci, žádá ochranu hranic.

    V případě energetiky se strana profiluje jako jediný oponent vládní klimatické politiky. A z průzkumů je patrné, že se jí to vyplácí. Podle nových průzkumů už jen 54 procent Němců odmítá představu, že by případně AfD volilo. To je výrazná změna. Ještě před pár lety se stavělo k AfD zcela odmítavě plných 80 procent dotázaných.

    „Znám pár lidí, kteří se AfD volit chystají, ač nikomu z nich nepřipadá strana přitažlivá,“ píše sloupkař Harald Martenstein v deníku Die Welt. Současná klimatická politika vlády je prý ale tak děsí, že se raději chytají stébla jménem AfD.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-zeleni-strana-afd-podpora-volici-habeck.A230602_180858_zahranicni_kori?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ranni-68524+20230603-055954&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fzpravy%2Fzahranicni%2Fnemecko-zeleni-strana-afd-podpora-volici-habeck.A230602_180858_zahranicni_kori&zdroj=mail