Německo schválilo úspory energií. Vlaky s uhlím mají přednost před osobními

 • 24.8.2022
 • Německá vláda ve středu schválila soubor závazných opatření na úsporu energie a rozhodla, že v zájmu energetické bezpečnosti budou mít nákladní vlaky s uhlím na vytížených koridorech přednost před osobními soupravami. Po jednání vlády to oznámili ministři hospodářství a dopravy Robert Habeck a Volker Wissing. 

  „Kapacita železnice je naplněna, proto se neobejdeme bez upřednostňování,“ řekl Wissing o přepravě uhlí. Poznamenal, že priorita vlaků s uhlím nebude plošná, ale bude se týkat vybraných koridorů. Za nezbytné považuje upřednostňování vlaků s energetickými surovinami také Habeck, který zároveň oznámil, že vláda souhlasí i s balíkem energetických úspor.

  Německo kvůli nejistým dodávkám zemního plynu z Ruska snižuje spotřebu energií a zároveň aktivovalo záložní uhelné elektrárny. Součástí úspor je mimo jiné nařízení nevytápět veřejné budovy na více než 19 stupňů Celsia, na chodbách a v halách by se pak topit nemělo vůbec. Odstaveno bude noční osvětlení fasád budov a majitelé domácích bazénů nebudou smět vodu ohřívat plynem a elektrickou energií.

  „Nepotýkáme se s nedostatkem elektrické energie, bojujeme s prudkým růstem cen elektřiny,“ řekl Habeck. Ministr hospodářství k šetření opakovaně vyzval i veřejnost, dodal ale, že vláda nebude chodit po bytech s teploměrem. „Nechceme nikomu měřit teplotu v ložnicích,“ dodal.

  Autoři: ČTK, iDNES.cz

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/vlaky-uspory-energii-energeticka-krize-energie.A220824_125459_eko-zahranicni_alis?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-62879+20220824-130339&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fzahranicni%2Fvlaky-uspory-energii-energeticka-krize-energie.A220824_125459_eko-zahranicni_alis&zdroj=mail