Nesou majitelé zodpovědnost a jak na tom byla firma před svým koncem? Otázky a odpovědi k Bohemia Energy

  • 4.11.2021
  • Pád největšího alternativního dodavatele energií v Česku vyvolává velké emoce. Statisíce domácností zůstaly odkázané na extrémně vysoké ceny dodavatelů poslední instance. A ptají se, jak se to mohlo stát. Přečtěte si otázky a odpovědi o Bohemia Energy.

    1. Mohla Bohemia Energy ukončit dodávky?
    V principu ano. Zde platí takzvaná vyšší moc. Hrozící bankrot jim to umožňoval. Nevyvazuje je to ale z případné odpovědnosti za nedodržení smlouvy.

    Klienti ovšem podepisovali odlišné smlouvy, jejich případné nároky se tak mohou lišit. Vliv může mít i to, jak jim byla smlouva prezentovaná u prodeje. Pokud zákazník věřil, že získává garantované dodávky, může s nároky uspět, i pokud smlouva toto přímo netvrdila. Právě tyto věci šetří Energetický regulační úřad (ERÚ), byla podána i trestní oznámení.

    Situaci ale komplikuje i spor o deset procent ve firmě s Tomášem Bártou. Tahanice o podíl se vleče řadu let a soud vydal v roce 2018 předběžné opatření, které manželům Písaříkovým, majitelům skupiny Bohemia Energy, výrazně omezuje možnosti, co s firmou mohou dělat.

    2. Jak na tom firma byla před svým koncem?
    To se lze pouze domnívat. Ke konci loňského roku bylo v Bohemia Energy přes tři miliardy nerozděleného zisku, zčásti kvůli sporu s Bártou, který neumožňoval firmu oslabovat. Šlo o ekonomicky zdravou a silnou firmu, která neměla ani úvěry. Není ale jasné, kdy letos začala na dodávkách prodělávat a jaké konkrétní prognózy před svým koncem měla.

    Do poslední chvíle běžely v televizi reklamy a firma nabírala nové klienty. Klíčové je, od kdy bylo jasné, že je situace neudržitelná. Na konci září začala zkoušet převádět své klienty, kteří věřili, že mají fixované ceny, na burzovní nabídky. V tuto chvíli už muselo být jasné, že firma je ve vážných problémech. Dodávky ale ukončila až o dva týdny později.

    Neví se, zda se snažila získat úvěry nebo doplnit nový kapitál, to by ale opět neumožňoval nebo komplikoval spor s Bártou. Téměř milion odběrných míst bylo velmi cenné aktivum v hodnotě miliard korun. Rozhodnutí skončit ukazuje, že buď firmě hrozily miliardové ztráty, nebo nebyla schopna situaci ufinancovat.

    3. Nesou majitelé Bohemia Energy odpovědnost?
    Mohou nést. Podle právníků je problematické hlavně případné vyvádění peněz z firmy. Pokud by to dělali a soud by uznal nároky klientů na odškodnění, mohl by to vymáhat i z jejich soukromých majetků. Ve hře je trestněprávní odpovědnost, pokud došlo k porušení zákonů. Míru odpovědnosti ale musí posoudit ERÚ, případně soudy.

    Vyvádění majetku ovšem není prakticky možné i kvůli zmíněným sporům s Tomášem Bártou. Manželé Písaříkovi by si tím komplikovali svou pozici u případných dalších soudních sporů. Odpovědnost ale může nést i sám ERÚ, který mohl tušit, že riziko pádu takto velké společnosti tu je.

    4. Nebylo by lepší, kdyby zkrachovali?
    Bohemia Energy se vyčítá, že ukončila dodávky, aniž by zbankrotovala. Není jasné, jak dlouho by prodej energií se ztrátou ustála. V zájmu firmy není pokračovat v dlouhodobě ztrátových projektech, které vedou k riziku bankrotu. V takovém případě by lidé nejspíše přišli o své zálohy, zaměstnanci o své výplaty. Mohli by se jich dlouho domáhat v insolvenčním řízení, ale není jasné s jakým úspěchem. Vliv mohl mít i zásah bank, ale opět i předběžné opatření ve sporu s Bártou.

    5. Mohli prodávat energie, které neměli koupené?
    Ano. Vzali na sebe riziko, že se jim to vyplatí. V obchodě je běžné, že se prodává něco, co prodávající reálně nemá, jen se zavazuje to za danou cenu dodat. Energetický zákon přednákupy vůbec nevyžaduje, jen je nutné, aby obchodník měl možnost elektřinu na trhu vždy nakoupit.

    Kupovat energie dopředu je dlouhodobě dražší než na poslední chvíli. Rizikem je ale možnost prudkého růstu cen, který tato strategie nedokáže vykrýt. Firma prostě nemusí mít dost hotovosti, aby energie nakoupila.

    6. Byla v tom Bohemia Energy sama?
    Ne. Situace v různé míře dopadá i na jiné dodavatele. Čím víc spekulovali o tom, že energii pro klienty nakoupí na poslední chvíli, tím hůře na tom teď jsou. Skončily například Eagle či Kolibřík. Další se snaží převádět klienty na vyšší ceny. Bohemia Energy byla ale největší, a upíná se k ní proto největší pozornost. Z jejího konce se stal kvůli množství postižených lidí i politický problém.

    Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/nesou-majitele-zodpovednost-ci-jak-na-tom-firma-byla-pred-svym-koncem-otazky-a-odpovedi-k-bohemia-en.A211104_071009_ln_ekonomika_vag?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-57497+20211104-155959&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Fnesou-majitele-zodpovednost-ci-jak-na-tom-firma-byla-pred-svym-koncem-otazky-a-odpovedi-k-bohemia-en.A211104_071009_ln_ekonomika_vag&zdroj=mail