Nizozemské LNG terminály pokryjí až třetinu české roční spotřeby

 • 7.7.2022
 • Pronajatá kapacita v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku by měla pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v České republice, tedy zhruba tři miliardy metrů krychlových plynu. To pomůže snížit závislost Česka na ruském plynu. Uvedl to nizozemský velvyslanec v ČR Daan Huisinga. 

  O tom, že stát získal kapacitu v LNG terminálech v Nizozemsku, informoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v polovině června. Kapacitu stát získal v soutěži prostřednictvím společnosti ČEZ. 

  „Podařilo se nám výrazně posílit energetickou bezpečnost. Ve spolupráci se skupinou ČEZ jsme získali část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku. Tento krok nám pomůže zajistit dostatek plynu pro naše občany i firmy a snížit energetickou závislost na Rusku,“ napsal v červnu Síkela.

  Podrobnějším údajům se ministr při dotazech novinářů bránil, bližší představu o kontraktu tak lze získat až nyní po výroku nizozemského diplomata.

  Deník N tehdy uvedl, že LNG terminály budou od podzimu kotvit u nizozemského pobřeží. Podle serveru si nizozemská státní společnost Gasunie koncem dubna od belgické loďařské skupiny Exmar pronajala plovoucí terminál na pět let, který zakotví v přístavu Eemshaven na severu země. Terminál má být schopný zpracovat čtyři miliardy metrů krychlových zemního plynu za rok a Nizozemci ho uvedou do provozu letos na podzim.

  V květnu Nizozemci navíc podepsali další smlouvu, tentokrát s americkou společností New Fortress Energy. Také ta svůj plovoucí terminál Nizozemsku pronajala na pět let a její znovuzplyňovací loď by měla v Eemshavenu začít fungovat rovněž na podzim. Celková kapacita obou pronajatých terminálů by měla dosahovat osmi miliard metrů krychlových plynu ročně, uvedl Deník N.

  Podle expertů je obecně na trhu zemního plynu dostatek, problém je pouze v tom, jak ho rychle dostat do České republiky v případě, že by se Rusko rozhodlo uzavřít plynové kohoutky.

  „Není to o tom, že není plyn, plynu je spousta. Problém je, že Evropa programově budovala závislost na Rusku a třeba terminály na LNG nejde vybudovat přes noc. Plynu je na trhu dost, ale není ho jak sem dostat,“ uvedl v pořadu Rozstřel ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

  Autoři: ČTK, iDNES.cz

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nizozemsko-zkapalneny-zemni-plyn-cr.A220707_161759_eko-zahranicni_rie