Novým generálním ředitelem Lesů ČR se stane šéf vojenských lesů Josef Vojáček

 • 13.8.2018
 • Generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se od září stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef Vojáček (47). V pondělí to uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) na tiskové konferenci. Do výběrového řízení na post odvolaného ředitele Daniela Szóráda se hlásilo jedenáct uchazečů, uvedlo již dříve ministerstvo. Vojáčka doporučila před jmenováním odborná komise.

  Vojáček řekl, že zatím nepředpokládá personální změny ve vedení podniku, chce se nejdřív s prací konkrétních lidí seznámit. Koncepci rozvoje Lesů ČR chce založit na komunikaci s obchodními partnery, neziskovými organizacemi i dalšími hospodáři v krajině. Konkrétní kroky, které by mohly například změnit zadávání smluv na těžbu dřeva, nezveřejnil. Zakázky by se však podle něj měly zadávat pružněji. „Chtělo by to nepoužívat v rámci celé republiky jednotný mustr pro zadávání veřejných zakázek,“ řekl.

  Podle něj se také nejspíš ještě upraví novela vyhlášky, která by měla umožnit druhově pestřejší vysazování nových stromů. Tu v minulosti kritizovaly neziskové organizace.

  Szóráda odvolal v polovině května bývalý ministr Jiří Milek (za ANO). Na podnik v poslední době mířila kritika za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. Po svém odvolání Szórád odmítl, že by kvůli jeho řízení podnik likvidaci kůrovcové kalamity nezvládl. Problém se podle něj netýká pouze lesů ve správě Lesů ČR, ale všech vlastníků lesů, a to i v sousedních zemích.

  Podniku loni klesl čistý zisk o 26 % na 3,08 miliardy korun z předloňských 4,16 miliardy korun. Byl to nejnižší zisk za posledních sedm let. Snížení zisku Lesy ČR přičetly především poklesu tržeb za dříví o 722 milionů korun a zvýšením tvorby rezerv o 206 milionů korun. Vojáček očekává, že podnik letos do státního rozpočtu odvede 2,5 miliardy korun.

  Nový ředitel uvedl, že neví, kdo se ujme vedení VLS po jeho příchodu do podniku s více než 3500 zaměstnanci. Zřizovatelem VLS je ministerstvo obrany. „Je to věc zakladatele vojenských lesů a samozřejmě to, že se účastním výběrového řízení, jsem zakladateli oznámil,“ dodal.

  Toman řekl, že ministerstvo bude mimo jiné kvůli kůrovci chtít navýšit rozpočet úřadu. Jak již dříve ministerstvo sdělilo, bude chtít 3,5 miliardy korun navíc, z toho alespoň půl miliardy korun by mělo jít na boj proti kůrovci.

  „V rámci řešení kůrovcové kalamity je připravena podpora asanace vytěženého dříví odkorněním, ošetřením postřikem nebo insekticidními sítěmi s cílem zabránit dalšímu šíření kůrovce. Vyšší podpora by pak měla být vyplácena při skladování asanovaného dříví mimo les. Pro urychlení obnovy napadených mladých porostů – lýkožrouty nebo václavkou smrkovou – bude podpora poskytována na odstranění porostů s ponecháním rozštěpkované dřevní hmoty na ploše,“ sdělilo již dříve ministerstvo.

  Josef Vojáček

  • vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně (1994) Dosavadní pozice: ředitel Vojenských lesů a statků (VLS; od března 2014)
  • v Lesích ČR působil již v letech 1993-2004, nejprve na Lesní správě ve Šternberku, od roku 1998 na ředitelství v Hradci Králové, kde byl přes pět let vedoucím odboru informatiky. V letech 2004-2009 byl poprvé ředitelem Vojenských lesů a statků (VLS), v polovině listopadu 2009 pak požádal o uvolnění z funkce z rodinných důvodů.
  • Poté působil jako poradce a v letech 2010-2014 byl kvestorem České zemědělské univerzity v Praze.
  • V roce 2013 se ucházel o pozici generálního ředitele Lesů ČR v tendru vyhlášeném tehdejším

  ministrem Petrem Bendlem, který byl ale zrušen. Druhého tendru, vyhlášeného „úřednickým“

  ministrem Miroslavem Tomanem, se nezúčastnil.

  V posledních letech byl v médiích opakovaně zmiňován jako jeden z kandidátů na šéfa Lesů ČR.

  Přispělo k tomu vyjádření premiéra Andreje Babiše z letošního května – když Babiš spolu s tehdejším

  ministrem zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem hovořili o důvodech

  odvolání ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda, zmínili, že ne všichni vlastníci lesů v zemi mají s

  kůrovcem problémy. A jako vzor uvedli právě Vojenské lesy a statky.

  Generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda odvolal ministr Milek letos 11. května. Šéf státního

  podniku podle ministra postupoval nekoncepčně a zanedbal situaci kolem přemnoženého kůrovce.

  Vedením podniku byl pověřen ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Tomáš Pospíšil, 26.

  června vypsalo ministerstvo zemědělství výběrové řízení na nového generálního ředitele podniku.

   

  ČTK

  Zdroj: https://byznys.lidovky.cz/novym-generalnim-reditelem-lesu-cr-se-stane-josef-vojacek-pm4-/firmy-trhy.aspx?c=A180813_123023_firmy-trhy_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail