Padl další dodavatel energií

 • 15.10.2021
 • Luděk Fiala, Martin Procházka, Novinky, Právo

  Konec dodávek oznámila v pátek svým odběratelům společnost Kolibřík Energie, která dodává elektřinu a zemní plyn zhruba 30 tisícům zákazníků. Odkázala své klienty na dodavatele poslední instance.

  Podle údajů Operátora trhu s elektřinou má v současnosti Kolibřík Energie zhruba 18 tisíc zákazníků odebírajících elektřinu a přes 10 tisíc klientů odebírajících plyn.

  „Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek. Z toho důvodu bude dodávky elektřiny a plynu pro všechny naše zákazníky zajišťovat od 19. 10. 2021 dodavatel poslední instance,” stojí na stránkách společnosti.

  Firma Kolibřík Energie dodávala elektřinu a plyn nejen přímým klientům, ale také zákazníkům projektu Skautská energie, jehož byla výhradním dodavatelem.

  Zákazníci tak budou platit do doby, než uzavřou standardní smlouvu s novým dodavatelem, ceny, které se odvíjejí od situace na burze, tedy výrazně vyšší, než platili doposud. U dodavatele poslední instance mohou zůstat nejdéle šest měsíců.

  Kolibřík Energie je dceřinou firmou společnosti Armex Energy. Ta podle dostupných informací v roce 2020 dodávala energie přibližně 55 tisícům zákazníků. Firma je na trhu od roku 2005 a pochází z Děčína. Firma se vloni umístila na třetím místě v průzkumu Nejférovější dodavatel energií roku 2020.

  Armex: Máme silnou pozici 

  Armex Energy přitom ještě před pár dny uváděl, že má na trhu silnou pozici, ačkoliv v poslední době vnímá zájem o změnu poskytovatele energií.

  „Zájem je obrovský. Rostoucí ceny energií, existenční problémy a krachy některých dodavatelů rozpohybovaly energetický trh, takže zájem o změnu zaznamenáváme i my. Naštěstí jsme v pozici, kdy díky naší startupové mentalitě a pozici silného hráče na trhu dokážeme nabízet produkty, které jsou atraktivní i v takto turbulentní době,” řekl ve středu ČTK Hynek Sagan, spolumajitel skupiny Armex Group.

  Tento týden oznámila konec podnikání také společnost Bohemia Energy. Ta dodávala eletřinu a plyn téměř milionu odběratelů.

  Před tím, že ještě do konce letošního roku může na trhu skončit celá řada zejména malých dodavatelů, varoval například hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.