Platby za plyn v rublech odloženy, Německo je v prvním stupni poplachu

 • 30.3.2022
 • Rusko nebude požadovat, aby odběratelé ihned platili za zemní plyn v rublech. Podle mluvčího Kremlu půjde z technologického hlediska o delší proces. Německo se kvůli ruskému požadavku na platby za plyn v rublech začalo chystat na výpadky dodávek, ministr hospodářství Robert Habeck ve středu vyhlásil první ze tří krizových stupňů. 

  Ruská vláda, centrální banka a energetický gigant Gazprom měly původně do čtvrtka na pokyn prezidenta Vladimira Putina předložit návrhy na to, jak budou „nikoli přátelské“ země za ruský plyn platit v rublech. To Západ považoval za porušení podmínek sjednaných kontraktů a hrozilo, že se dodávky ze dne na den zastaví.

  To se nakonec podle všeho nestane. „Rozhodně ne,“ odpověděl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na otázku, zda by se od čtvrtka mělo za ruský plyn platit v rublech. „Jak jsme uvedli dříve, platby a dodávky jsou časově náročným procesem. To neznamená, že by se mělo platit (v rublech) za zítřejší dodávku. Z technologického hlediska se jedná o delší proces,“ dodal.

  Putin se později ve čtvrtek telefonicky spojil s německý kancléřem Olafem Scholzem. Výsledkem byla dohoda, podle níž budou o dodávkách ruského plynu za rubly jednat experti, uvedla agentura TASS.

  Německo v prvním stupni poplachu

  Německo se přitom už během středy začalo na problém s dodávkami připravovat. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů. 

  Pokud by k zastavení dodávek plynu následně skutečně došlo, znamenalo by to sice pro Rusko zásadní výpadek příjmů, citelně poškozené by bylo však i evropské hospodářství. Konkrétně v případ Německa se ekonomové obávají dalekosáhlých dopadů.

  Hrubý domácí produkt Německa by se mohl v následujících 18 měsících snížit až o tři procenta. Pokud by se dodávky ropy a plynu z Ruska zastavily natrvalo, vyžádají si odpovídající změny až deset let, uvedl německý výzkumný institut DIW. Výpadek by podle něj zároveň s sebou přinesl nárůst inflace až o 2,3 procentního bodu.

  Proto s vyhlášením prvního varovného stupně svolal ministr hospodářství Habeck také krizový tým, který bude průběžně analyzovat a vyhodnocovat situaci v zásobování. V případě potřeby může tato pracovní skupina také vysadit určité spotřebitele ze sítě.

  K tomu by však musel být vyhlášen třetí stupeň varování. V tom případě by nadále zůstaly zásobovány plynem domácnosti. Potíže by ale nastaly pro jednotlivé velké průmyslové odběratele. Buď přijdou o dodávky plynu  úplně, nebo budou odebírat jeho snížené množství.

  „Je to preventivní opatření,“ řekl Habeck a dodal, že Německo musí být připraveno na jakýkoli vývoj. „Musíme být připraveni pro případ, že Rusko situaci vyhrotí,“ prohlásil. Podle něj je Německo nyní energeticky zajištěno. „Nejsou ani problémy s dodávkami plynu,“ řekl.

  Krizový tým na ministerstvu hospodářství už operuje s různými možnostmi vývoje. „Pokud by to bylo nutné, přikročili bychom k dalším opatřením k zajištění zásobování,“ sdělil. Připravit by se podle Habecka měli rovněž odběratelé, od nichž se teď očekává, že sami spotřebu sníží. Habeck upozornil, že se Německo ocitlo v situaci, kdy zemi pomůže úplně každá uspořená kilowatthodina energie.

   

  Dodávky do Česka jsou stabilní

  „Současné dodávky plynu do České republiky jsou stabilní. Situaci a její vývoj pečlivě sledujeme a jsme v úzkém kontaktu se všemi příslušnými stranami. Centrální krizový štáb plynárenské soustavy byl poprvé svolán již před několika týdny a od té doby se pravidelně schází,“ komentuje aktuální situaci Vojtěch Meravý, mluvčí společnosti NET4GAS, která provozuje plynovody pro mezinárodní tranzitní a vnitrostátní přepravu zemního plynu.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/plyn-nemecko-rusko-dodavky-krize-prvni-stupen-varovani-energie.A220330_083739_eko-zahranicni_remy?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-60195+20220330-175957&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fzahranicni%2Fplyn-nemecko-rusko-dodavky-krize-prvni-stupen-varovani-energie.A220330_083739_eko-zahranicni_remy&zdroj=mail