Plyn-dvě třetiny nabídek jsou předražené,tvrdí Vitásková.

  • 30.8.2016
  • Dvě třetiny nabídek na plyn jsou předražené. Vitásková chce zavést strop

    Přes dvě třetiny nabídek zemního plynu pro domácnosti jsou příliš drahé. Převyšují orientační cenu, kolik by měla podle výpočtu Energetického regulačního úřadu tato komodita stát. Jeho šéfka Alena Vitásková věří, že nyní přiměje obchodníky ke slevám. Pokud by to nepomohlo, usiluje o změnu zákona, aby úřad mohl ve výjimečných případech stanovit cenový strop.

    Trh se zemním plynem je pro domácnosti v Česku už dlouho liberalizovaný. Lidé si mohou vybrat z ceníku od 88 dodavatelů, kteří nabízejí celkem téměř dvě stovky různých produktů. Jenže v cenách stále panují výrazné rozdíly.

    U tarifů pro ohřev vody a vytápění převyšují orientační cenu, kterou úřad vypočítal, zhruba dvě třetiny nabídek. A u nabídek určených spotřebitelům, kteří plyn používají jen k vaření, jsou to dokonce čtyři pětiny ze všech nabídek.

    Pro čtvrté čtvrtletí ERÚ stanovil optimální cenu na 1011 korun za megawatthodinu u tarifů pro vaření, 861 korun za MWh u tarifů pro ohřev vody a 811 korun za MWh pro vytápění. Jde však jen o ceny za komoditu, která tvoří asi osmdesát procent celkových plateb za plyn. Ty jsou neregulované, ERÚ přímo reguluje asi pětinu výsledné ceny – jde o platby spojené s dodávkou plynu.

    Orientační ceny nebudou pro dodavatele závazné. Vitásková ale věří, že už jen samotné zveřejnění této tzv. indikativní ceny povede k tomu, že vysoké ceny stlačí.

    „V případě, že jsou obchodníci na hranici svého ceníku, tak by se ve vztahu k indikativní ceně jednalo o úsporu několik miliard korun, řádově pět až osm miliard korun,“ uvedla Vitásková.

    A pokud to nepomůže, chce ERÚ upravit energetický zákon, aby mohl uplatnit dočasnou regulaci – neboli stanovit maximální ceny – v případě zjištění cenových anomálií na trhu.

    Podle Vitáskové však nepůjde o opětovné zavedení regulovaného trhu. „Sofistikovaná kontrola divokého liberalizovaného trhu je určitě pro konečného spotřebitele výhodou,“ zdůvodnila.

    Autor: Martin Petříček

    Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/vitaskova-chce-zlevnit-plyn-d1b-/ekonomika.aspx?c=A160830_121920_ekonomika_map1