Plynárenský Vemex přivírá v Česku dveře. Zbaví se čerpacích stanic na CNG

 • 29.10.2016
 • Plynárenská společnost Vemex, vyslanec ruského státního gigantu Gazprom na českém trhu, utlumí část svého tuzemského byznysu. Zbaví se sítě čerpacích stanic na zemní plyn.

  Vladimir Ermakov, zakladatel a dlouholetý šéf Vemexu, který letos firmu opustil poté, co ji začala vyšetřovat policie a daňová správa kvůli podezření z podílu na daňovém podvodu. | foto: Vemen

  Ještě donedávna se Vemex, vnukovská společnost ruského Gazpromu, snažil prorazit na českém trhu jako lídr v prodeji stlačeného zemního plynu (CNG) pro automobilovou dopravu. Proto také vybudoval síť 15 čerpacích stanic na CNG. Nyní se ale tohoto byznysu zbavuje.

  Útlum zřejmě souvisí s vysokou loňskou ztrátou a čím dál větším potížím, jimž firma na českém trhu čelí.Vemexu zhruba polovinu své sítě přímo vlastní, sedm plniček provozuje na čerpacích stanicích petrochemické skupiny MOL. Osm má v pronájmu od leasingové společnosti. Patří tak největším domácím hráčům v oboru.

  „Tato činnost nikdy nepatřila k naší hlavní činnosti, ale doplňovala ji,“ říká však manažerka Vemexu Tamara Nestěrenková. „Pokud jde o výstavbu a provozování sítě čerpacích stanic CNG, v současné době se mění celková strategie skupiny Gazprom. V rámci nové strategie se plánuje převod stanic ke specializované společnosti Gazprom NGV Europe, která bude v tomto segmentu působit,“ dodala.

  Chystaný odprodej stanic může být zároveň přípravou na ústup Vemexu z českého trhu.

  Karuselový daňový podvod

  Vemex je podezřelý z účasti na karuselovém daňovém podvodu. Jeho činnost vyšetřuje policie a finanční správa. Loni mu finanční úřad zadržel 430 milionů korun jako sankci za nedoplatek DPH u jednoho z jeho obchodních partnerů.

  Postih Vemex stáhl do rekordní ztráty převyšující 420 milionů korun. Firma, která v Česku působí 15 let, je ale ztrátová dlouhodobě a už od roku 2013 má záporný kapitál. Od roku 2014 upozorňují její auditoři, že firmu ohrožují „významné nejistoty, které by mohly podstatným způsobem zpochybnit schopnost trvání skupiny“.

  Podle Nestěrenkové by letos mohl Vemex po letech dosáhnout obratu v hospodaření. „Předpokládá se dosažení kladného hospodářského výsledku,“ uvedla s tím, že prodej plynu i počet zákazníků zůstává stabilní. Firma má od letošního roku nový management a výrazně ořezává náklady, včetně snižování stavu zaměstnanců.

  Autor: Zuzana Kubátová

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/vemex-v-cesku-prodava-cerpaci-stanice-dwt-/ekoakcie.aspx?c=A161027_211055_ekoakcie_rts