Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

 • 2.8.2022
 • Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle posledních informací vláda letos pošle do každé domácnosti jen zhruba dva tisíce na elektřinu, napsaly Hospodářské noviny. 

  „Ve čtvrtek a pátek nám zástupci ministerstva průmyslu jasně řekli, že na podporu letos půjde jen asi deset miliard korun, a to pravděpodobně jen pro elektřinu a plošně. Pokud to tedy vydělíme odběrnými místy, vychází to na nějaké dva až dva a půl tisíce na jednoho,“ řekl HN dobře informovaný zdroj s tím, že se nastavení může změnit ještě na jednání vlády. Tu samou informaci listu potvrdili pod podmínkou anonymity i dva další účastníci jednání.

  Až dosud přitom ministři včetně premiéra opakovaně ujišťovali, že příspěvek ve výši až šestnáct tisíc uvidí lidé ve snížených zálohách už v podzimním vyúčtování. Tyto informace dál odběratelům slibuje i web ministerstva průmyslu.Připravovaný tarif má začít fungovat od začátku topné sezony letos na podzim. Zákon, který ho zavádí, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. Znění zákona však upravuje jen obecný princip toku peněz od státu k domácnostem. Detaily má upravit vládní nařízení, které by mělo podle ministra průmyslu Jozefa Síkely vzniknout v průběhu srpna. Na něj se ministr po dotazu HN odkázal i po dotazu na letošní dvoutisícovou výplatu.

  Do té doby tak definitivně jasno nejspíš nebude. Podle mluvčího ministerstva průmyslu Vojtěcha Srnky je příspěvek na elektřinu jen jednou z variant. „Na elektřinu je připojena každá domácnost, my bychom tedy takto mezi ně schválenou částku rozdělili a pomohli jim tak se zvýšenými cenami všech energií,“ říká s tím, že by takto na příspěvek dosáhli například i ti, kdo využívají tuhá paliva.

  Podle Síkely by lidé slibované peníze nakonec dostat měli. „Počítám s tím, že na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií poskytne vláda původně schválenou částku, která se nebude snižovat. Tedy 27 miliard prostřednictvím úsporného tarifu na plyn a elektřinu, 3,6 miliardy na pomoc těm, kteří vytápí v domácích kotelnách, a deset miliard na pomoc těm, kteří mají vytápění zajištěno z centrálních tepláren,“ napsal HN ministr.

  Ceny za energie raketově rostou

  To, že ceny za elektrickou energii a plyn narostou i několik desítek tisíc korun, ukazují čtyři modelové příklady, které si redakce MF DNES nechala exkluzivně zpracovat od dvou společností.