Polsko pomůže Česku novým plynovodem snížit závislost na dodávkách z Ruska

 • 3.6.2022
 • Polsko se vynasnaží Česku pomoci v projektech jako je Stork II, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki v Praze po jednání s předsedou vlády Petrem Fialou. Nový plynovod Stork II má pomoci snížit závislost na plynu z Ruska. Česko bude s Polskem dál intenzivně jednat i o využití kapacit polských LNG terminálů. 

   „Budou pokračovat intenzivní jednání o infrastruktuře v oblasti energetiky, především o plynovém propojení mezi Polskem a Českou republikou, tedy obnova projektu Stork II, který byl před lety z české strany zastaven, ale také diskuse o možnosti využít budované a rozšiřované kapacity v LNG terminálech na polské straně pro Českou republiku,“ řekl Fiala.

  Ukrajina musí v této válce zvítězit, řekl Morawiecki

  „Na ruskou agresi se díváme stejnýma očima,“ řekl Fiala. „Ukrajina musí v této válce zvítězit,“ prohlásil polský premiér.

  Právě Polsko spolu s baltskými státy prosazuje co nejtvrdší sankce proti režimu Vladimira Putina. „Rád bych poděkoval, že Česká republika, přestože není sousední země Ukrajiny, identicky vnímá rizika,“ uvedl Morawiecki.

  Fiala seznámil polského premiéra s plány českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině letošního roku. „Je jasné, že mezi nimi budou Ukrajina, důsledky ruské agrese, zvládnutí migrační vlny, energetická bezpečnost či obranná odolnost,“ uvedl předseda vlády.

  Ministryně obrany Jana Černochová a ministr dopravy Martin Kupka podepsali se svými polskými protějšky memoranda o spolupráci.

  Polsko i Česko patří mezi hlavní podporovatele Ukrajiny. Spolu s Morawieckým se Fiala v polovině března vypravil do obléhaného Kyjeva.

  Do sousedního Polska zamířilo nejvíc ukrajinských uprchlíků před válkou, více než milion. V Česku zatím dočasnou ochranu získalo více než 363 tisíc Ukrajinců, kteří odešli ze své země kvůli ruské agresi.

  Setkání obou vlád navázalo na návštěvu premiéra Petra Fialy v Polsku, při níž jednal o výstavbě česko-polského plynovodu Stork II, který by snížil závislost Česka na ruském plynu. Česko by se také chtělo podílet na polských terminálech umožňujících dovoz zkapalněného zemního plynu.

  „Ukrajinci bojují i za naši svrchovanost a svobodu,“ řekl Morawiecki při Fialově návštěvě v Polsku. „Lidé z Ukrajiny neutíkají, aby si zlepšili situaci, ale aby si zachránili životy,“ upozornil Fiala.

  Autor: Josef Kopecký

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jednani-vlady-cesko-polsko-fiala-morawiecki-energeticka-bezpecnost-valka-na-ukrajine.A220603_050332_domaci_kop?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-61377+20220603-133206&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fzpravy%2Fdomaci%2Fjednani-vlady-cesko-polsko-fiala-morawiecki-energeticka-bezpecnost-valka-na-ukrajine.A220603_050332_domaci_kop&zdroj=mail