Pražská plynárenská a MND zdražují plyn, někteří klienti si připlatí třetinu

 • 21.4.2022
 • Řada Čechů si od června připlatí za plyn. Ceny zvedá Pražská plynárenská i hodonínská společnost MND. Zdražení se týká jen některých zákazníků. Důvodem je růst burzovních cen komodity. 

  Zákazník Pražské Plynárenské, který využívá zemní plyn na vaření v bytě s ročním odběrem 0,4 megawatthodin (MWh), se zvýší měsíční náklady o 36 korun. Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření a ohřev vody v bytě s ročním odběrem čtyři MWh, se zvednou náklady měsíčně o 363 korun. Zdražení se týká jen klientů, kteří využívají ceník Standard. V průměru se cena zvedne o 39 procent.

  „S uvedenou změnou vyčkala společnost na konec topné sezony s cílem zmenšení reálného dopadu na zákazníky. Základní ceník Standard využívají z velké části zákazníci s malou spotřebou, využívající zemní plyn například pouze k vaření, kdy zvýšení ceny tak nebude z hlediska celkové částky výrazné,“ uvedla Pražská plynárenská.

  Vedení metropole chce půjčit městské firmě Pražská plynárenská až dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr v úterý schválili radní, definitivně o něm rozhodnou zastupitelé na svém jednání koncem dubna. Radní také schválili tzv. patronátní prohlášení pro banky, u kterých společnost úvěruje. Důvodem podpory jsou ceny plynu, které od loňska prudce rostou.

  MND neumožní fixaci

  V případě MND bude od 1. června stát jedna MWh 2280 korun včetně DPH místo dosavadních 1765 korun, tedy o 29 procent víc. Pro domácnost, která na plynu vaří a používá ho také k ohřevu vody se měsíční náklady zvýší měsíčně o 172 korun.

  Firma také upozorňuje na to, že s ohledem na rychlý růst cen a nestabilitu není možné si aktuálně sjednat fixaci ceny a také dočasně pozastavila přijímání nových zákazníků. „Dosud se nám dařilo mírnit dopad vysokých cen na naše zákazníky díky postupnému zajišťování energií. Bohužel však s ohledem na současnou situaci a pokračující rostoucí ceny komodit musíme reagovat a upravit ceny našich základních ceníků,“ uvedl ředitel marketingu a komunikace MND Jan Sýkora.

  Společnost od stejného data zdraží i elektřinu. V nejběžnějším tarifu, který využívají domácnosti, se zvýší cena ze 4080 na 4835 korun za MWh, tedy o necelou čtvrtinu.MND měla až do letošního podzimu nižší desítky tisíc odběratelů, ale po pádu Bohemia Energy a dalších dodavatelů energií se jejich počet začal velmi rychle zvyšovat. Firma patří do investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.

  Například Innogy zdražování neplánuje. „Společnost Innogy zvýšila ceny zemního plynu u produktu Standard o 19 procent už v březnu. Další zvyšování cen nechystáme,“ řekl mluvčí firmy Martin Chalupský. Zdražovat nebude podle ani společnost ČEZ.

  Pražská energetika (PRE) v těchto dnech rozesílá klientům nové rozpisy záloh. „Jde o krok, který navazuje na naše únorové oznámení o zvýšení cen elektřiny od dubna a plynu od května. Nejde o další, nové zvýšení cen. V tuto chvíli další zvyšování ceny nechystáme, nicméně vzhledem k turbulentní situaci na energetickém trhu nelze další změny v ceníku do budoucna vyloučit,“ řekl mluvčí Karel Hanzelka. Nové ceny elektřiny u PRE budou vyšší v průměru o 25 procent, plyn zdraží v průměru o 30 procent. Změna se nedotkne zákazníků, kteří mají smlouvy s fixovanou cenou.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/plyn-energie-zdrazovani-cerven-prazska-plynarenska.A220421_091719_ekonomika_vebe?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-60597+20220421-175954&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fplyn-energie-zdrazovani-cerven-prazska-plynarenska.A220421_091719_ekonomika_vebe&zdroj=mail