Průmysl si může oddechnout, miliardy na zelenou energii zaplatíme všichni

  • 12.6.2016
  • V příštím roce by poprvé mělo jít na obnovitelné zdroje více peněz ze státní kasy než z plateb všech odběratelů elektřiny, vyplývá z návrhu státního rozpočtu. To znamená, že se zátěž přesunula od velkých průmyslových podniků směrem ke všem daňovým poplatníkům. Ti si kvůli změně vyúčtování připlatí více než sedm miliard korun.

    Celkově se přitom částka, kterou každoročně spolykají zelené zdroje, příliš nezmění. Podle předpokladů ministerstva financí dostanou sluneční, větrné či vodní elektrárny v příštím roce celkem 45,6 miliardy korun, což oproti letošku představuje nárůst o 1,7 miliardy. Klíčové však je, jaké změny se dějí v rámci celkové sumy.

    Podpora se skládá ze dvou složek, jejichž poměr se v posledních letech radikálně posunuje. První platí všichni spotřebitelé v cenách elektřiny a ta v posledních letech postupně klesá. Celkem si v platbách za elektřinu spotřebitelé v příštím roce na obnovitelné zdroje připlatí 22,6 miliardy korun, ještě v roce 2013 to bylo o téměř deset miliard více.

    O to více však narůstá druhá složka, která jde na obnovitelné zdroje ze státního rozpočtu. Pro následující tři roky ministerstvo financí počítá, že je v každém roce zadotuje částkou 23 miliard korun. Ještě loni přitom úřady předpokládaly, že to bude jen 15,7 miliardy ročně, tedy o 7,3 miliardy méně.

    Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Františka Kotrby se státní dotace zvyšuje kvůli pravidelnému ročnímu navyšování podpory a také kvůli novým zeleným zdrojům, kterým zatím nebyla zastavena podpora.

    Především však stát musí dorovnat podporu kvůli změně ve vyúčtování, která platí od letošního roku.

    „Úhrada již primárně není závislá na množství spotřebované elektřiny, ale na rezervovaném příkonu nebo na hodnotě hlavního jističe před elektroměrem,“ uvedl Kotrba.

    Změna vyhovuje těm odběratelům, kteří čerpají elektřinu ve velkém množství a bez velkých výkyvů. To znamená především energeticky náročný průmysl, jako jsou hutnické, sklářské, papírenské či chemické podniky. Právě ty výši příspěvku v minulosti hlasitě kritizovaly a lobbovaly za jeho snížení.

    Ještě předtím stát zastropoval výši příspěvků na maximální částku 495 korun za odebranou megawatthodinu. Díky tomu sice nenarostly účty maloodběratelů na úkor průmyslu, nutnost zaplatit za podporu zelené energie se však přesunula na stát. To znamená na všechny daňové poplatníky, tedy průmysl, malé a střední firmy i všechny občany.

    Na změnu vyúčtování poplatků za obnovitelné zdroje měla letos následovat kompletní proměna tarifní struktury. Navrhované úpravy by však podle kritiků dopadly především na spotřebitele s nízkou spotřebou a nemotivovaly by k úsporám energií.

    Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková původně chtěla návrh přepracovat, koncem května však komisi, která to měla na starosti, zrušila. Zdůvodnila to tím, že komise tíhla k původnímu, odmítnutému návrhu.

    Autor: Jan Brož

    Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/vyssi-podpora-zelene-energii-ze-statnich-penez-frn-/ekonomika.aspx?c=A160612_101010_ekonomika_cen