První pololetí na Dřevařské burze

 • 24.7.2021
 • Na Dřevařské burze bylo v 1. pololetí zobchodováno 339 tisíc kubických metrů dříví v hodnotě 470 milionů korun. Téměř 80 procent z celkového objemu tvořilo dříví nastojato (268 tisíc m3), u něhož převážilo smrkové dříví z nahodilých těžeb, zbytek představovaly hotové sortimenty dříví (71 tisíc m3). Na trhu s dřívím nastojato skončilo uzavřením obchodu 283 aukcí, což je 77 procent z celkového počtu, u hotových sortimentů to bylo 114 aukcí (25 procent).

  Po dubnovém otevření trhu s dřívím nastojato postupně rostla nabídka všech skupin dříví, což se projevilo na růstu zobchodovaných objemů v dalších měsících. Trh hotových sortimentů byl v květnu posílen o nabídku jehličnatého vlákninového dříví a několik desítek tisíc m3 našlo nového majitele. Ještě výrazněji než objemy obchodů začaly růst ve 2. čtvrtletí ceny. Zatímco v dubnu tvořila průměrná cena v aukcích s dřívím nastojato 989 korun za kubický metr, v květnu už to bylo 1 319 Kč/m3 a v červnu 1 746 Kč/m3.

  „Výjimkou už nejsou ani ceny nad dvěma tisíci korunami. U kupujících, které na burze zastupujeme, se například v červnu vyšplhala cena 3000 m3 dříví nastojato s dominantním zastoupením smrku na 2390 Kč/m3 a u čistě smrkového dříví v objemu 2000 m3 to bylo dokonce 3 010 Kč/m3. Po jehličnatém dříví roste hlad, vzhledem k vysoké poptávce je ho v současnosti nedostatek. A s poptávkou roste i cena,“ uvedl Miroslav Sochor, šéfmakléř společnosti MM TRADER CZ, která obchodujícím na burze zajišťuje makléřský servis. 

  Na Dřevařské burze se v letních měsících obchoduje prakticky každý pracovní den od 9 do12 hodin. Objemově rekordním se stal červen, kdy se zobchodovalo 185 tisíc kubických metrů dříví v hodnotě 291 milionů korun. K obchodování na trzích Dřevařské burzy je registrováno 7 dodavatelů, protistranu jim tvoří 290 odběratelů, z nichž části zajišťuje podporu právě MM TRADER CZ. Makléřský servis ale nabízí i pro další burzovní trhy, zejména energetický trh s dodávkami elektřiny a plynu a trh s dodávkou pohonných hmot.

  Ve spolupráci s Dřevařskou burzou

  Redakce