Ropa táhne ruskou ekonomiku. Navzdory sankcím míří i do amerického Pentagonu

  • 19.11.2023
  • Ruská ekonomika během podzimu solidně profituje z vývozu fosilních paliv do zahraničí. Běžný účet platební bilance se i díky růstu cen energetických komodit za několik posledních týdnů zvýšil, export ruské ropy byl v říjnu nejvyšší za poslední čtyři měsíce. Navíc se ukázalo, že i přes stále platné protiruské sankce míří ruská ropa třeba i do amerického Pentagonu. 

    Rusku se opět povedlo meziměsíčně zvýšit přebytek běžného účtu platební bilance a už druhý měsíc v řadě se vyšplhal přes hranici 11 miliard amerických dolarů (asi 242 miliard korun). Zemi pomohl i nárůst cen ropy a zemního plynu z posledních týdnů, ke kterému došlo třeba kvůli blížící se zimní sezoně nebo konfliktu na Blízkém východě. Informovala o tom agentura Bloomberg.

    Ruská centrální banka informovala o tom, že rozdíl mezi vývozem a dovozem dosáhl za prvních deset měsíců letošního roku na 53,8 miliardy amerických dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun). Proti stejnému období letošního roku je sice tato hodnota asi čtyřikrát nižší, přesto je to víc, než mnozí analytici původně odhadovali.

    I ruská centrální banka ještě před pár týdny počítala s tím, že během října se přebytek běžného účtu platební bilance sníží. To se však nepotvrdilo a ruští bankéři naopak upravili svou prognózu pro celý rok 2023 a odhadovaný přebytek zvýšili z 45 na 60 miliard amerických dolarů.

    Moskva jako fosilní velmoc

    Agentura Bloomberg píše dále o tom, že export ropy z ruských přístavů byl během října nejvyšší za uplynulé čtyři měsíce. Celkové příjmy Moskvy z prodeje ropy a zemního plynu se i díky tomu vyšplhaly na nejvyšší úroveň od dubna roku 2022.

    „Čerstvé údaje ukazují, že Rusko nadále příjmově těží z vývozu svých fosilních komodit. Očekáváme, že ve zbývajících dvou měsících roku 2023 vykáže další přebytek běžného účtu ve výši 20 miliard dolarů (zhruba 440 miliard korun),“ uvedl pro Bloomberg ekonom Alex Isakov, který se specializuje na ruské hospodářství.

    Přebytek běžného účtu platební bilance vykáže ruská ekonomika v letošním roce i přesto, že řada prozápadně orientovaných států s Ruskem omezila ekonomické vazby. Vývoz ruských fosilních paliv však naopak vzrostl do asijských zemí (meziročně asi o 10 procent), což částečně kompenzovalo ztráty z evropského trhu. Tam se vývoz ropy meziročně snížil za prvních devět měsíců letošního roku asi trojnásobně.

    Ruská ropa stále proudí i do USA

    Vývoz fosilních paliv tak je i nadále nosným pilířem ruské ekonomiky. Deník Washington Post informoval o tom, že ruská ropa navzdory sankcím stále proudí dokonce i do Spojených států, respektive přímo do Pentagonu.

    Rusko dlouhodobě prodávalo velké množství ropy řecké rafinérii Motor Oil Hellas, která se nachází v Egejském moři. Provozovatelé této rafinérie krátce po zahájení války na Ukrajině uvedli, že ropu z Ruska už nebudou akceptovat, a slíbili, že budou usilovně pracovat na hledání nových dodavatelů.

    Ale američtí novináři přišli s tím, že vyřazení ruské ropy proběhlo v Řecku jen „naoko“. Ruská ropa totiž během jara začala proudit do ropných skladů společnosti Dortyol v Turecku, odkud následně mířila do rafinérie v Řecku.

    Kreativní počin provozovatelů řecké rafinérie Motor Oil Hellas je ukázkou toho, jaké mezery mají uvalené protiruské sankce v praxi. Přitom původním smyslem protiruských sankcí bylo zasažení tvrdého ekonomického úderu ruskému hospodářství, které je na vývozu fosilních paliv v posledních letech závislé. Ruská ekonomika si však počíná až nečekaně odolně, a to právě i kvůli tomu, že mnohé sankce se v praxi často obcházejí.

    Záznamy o přepravě společnosti Refinitiv ukazují, že od vypuknutí války na Ukrajině proudilo přes sklady Dortyol v Turecku celkem 2,7 milionu barelů ropy z Ruska. „Jde o velmi výnosný obchod, z něhož profituje i Turecko,“ komentuje počínání řecké rafinerie George Vološin, odborník na problematiku finanční kriminality.

    Americký Pentagon podepsal s řeckou rafinérií smlouvy na dodávky ropy v hodnotě 1 miliardy amerických dolarů během března letošního roku, a tedy v době, kdy první protiruské sankce v Evropské unii právě vstupovaly v platnost.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rusko-ropa-plyn-bilance-obchod-pentagon-armada-vyvoz.A231115_133944_eko-zahranicni_jla?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ranni-71987+20231120-055955&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fzahranicni%2Frusko-ropa-plyn-bilance-obchod-pentagon-armada-vyvoz.A231115_133944_eko-zahranicni_jla&zdroj=mail