Ropa zlevňuje. Ceny však zůstávají blízko pětiměsíčního maxima

 • 21.8.2020
 • Londýn/New York  Ceny ropy se v pátek snižují. Zůstávají však nedaleko pětiměsíčního maxima, protože uvolňování opatření proti šíření koronaviru přispívá k postupnému oživování poptávky, napsala agentura Reuters. 

  Kolem 17:00 SELČ vykazovala severomořská ropa Brent pokles o téměř 1,5 procenta na 44,25 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela také zhruba 1,5 procenta na 42,16 dolaru za barel.

  K poklesu cen ropy přispěly nepříznivé ekonomické údaje z eurozóny a oznámení libyjské státní ropné společnosti o možném obnovení exportu v důsledku vyhlášení příměří.

  Společnost IHS Markit dnes oznámila, že její index podnikatelské aktivity v eurozóně se v srpnu snížil na 51,6 bodu z červencových 54,9 bodu. „Srpnový pokles indexu naznačuje, že počáteční silné oživení po uvolnění restrikcí již polevuje,“ uvedla analytička Jessica Hindsová ze společnosti Capital Economics.

  Ve Spojených státech se však podnikatelská aktivita v srpnu dostala na nejvyšší úroveň od loňského února. Firmy v USA registrují příliv nových zakázek, ačkoli počty nových případů nákazy koronavirem zůstávají na vysoké úrovni.

  Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
  BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
  Londýn – ICEBrentříjen44,2544,90
  New York – NYMEXWTIříjen42,1642,82 

  ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/ropa-zlevnuje-ceny-vsak-zustavaji-blizko-petimesicniho-maxima.A200821_171937_energetika_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail