Ruská loď dokončuje kontroverzní plynovod Nord Stream 2, budí rozpaky

 • 25.1.2021
 • V dánských vodách v neděli večer začalo dokončování plynovodu Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Práce zahájila ruská loď Fortuna, která je od minulého týdne terčem amerických sankcí. 

  Informovala o tom agentura AFP s odkazem na společnost Nord Stream 2 patřící pod ruského plynárenského giganta Gazprom.

  Fortuna, která do moře pokládá potrubí, „zahájila práce s cílem obnovit budování plynovodu Nord Stream 2 v dánských vodách“, citovala z prohlášení AFP. „Veškeré práce se odehrávají v souladu s obdrženými povoleními,“ uvádí komuniké.

  Nord Stream 2 je podle Gazpromu, který je hlavním investorem projektu, z 94 procent hotový. Práce na kontroverzním plynovodu o délce 1 200 kilometrů v loňském roce stály kvůli sankcím Spojených států, na začátku prosince se znovu rozběhly v německých vodách. V těch dánských mají od úřadů opět zelenou od 15. ledna.

  Plynovod má v jistém úseku vést výlučnou ekonomickou zónou Dánska, těsně mimo výsostné vody skandinávské země. Právě v těchto místech jižně od ostrova Bornholm se loď Fortuna v neděli večer nacházela, napsala AFP s odvoláním na aplikace pro sledování námořního provozu. Fortuna předtím vyplula z Německa a doprovázelo ji několik podpůrných plavidel, rovněž ruských.

  Země výstavbu kritizují

  Nord Stream 2 má zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlových ročně, od dokončení nyní projekt dělí zejména vybudování „dánského“ úseku. 

  Kromě Spojených států se proti němu staví například Polsko, Nord Stream 2 podle těchto zemí zvýší ruský ekonomický a politický vliv na Evropu. Moskva a Berlín uvádějí, že jde o komerční projekt.

  Washington těsně před koncem mandátu exprezidenta Donalda Trump zvýšil na pozastavení celého projektu uvalením sankcí na plavidlo Fortuna a jeho majitele, ruskou firmu KVT-RUS. Proti stavbě plynovodu se v minulosti postavil i nový šéf Bílého domu Joe Biden.

  Autoři: iDNES.cz, ČTK

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ruska-lod-fortuna-plynovod-nord-stream-2-baltske-more.A210125_061224_zahranicni_ajez?zdroj=vybava_idnes