Rusko chce do roku 2035 ovládnout pětinu trhu se zkapalněným plynem

 • 21.7.2023
 • Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek schválil spuštění první linky společnosti Arctic LNG 2 po Severní mořské cestě z Murmanské oblasti do budoucího těžebního závodu na poloostrově Gydan, uvedl Kreml. Projekt spadá do závodu, který řídí ruský gigant Gazprom, a měl by pomoct Rusku za 12 let ovládnout pětinu světového trhu se zkapalněným plynem. 

  Putin, který v Rusku přijímá nejvýznamnější rozhodnutí, věnuje energetickým projektům zvláštní pozornost. Rusko je silně závislé na těžbě ropy a plynu, přičemž Moskva se v době západních sankcí zaměřuje na rozvoj vlastního know-how. Tedy aspoň o tom mluví.

  V Murmanské oblasti se nachází první zařízení na světě pro zkapalňování zemního plynu na gravitačních konstrukcích (GBS), které budou použity v projektu Arctic LNG 2.

  Arctic LNG 2 by byl třetím ruským rozsáhlým projektem na výrobu zkapalněného zemního plynu (LNG) po závodu Sachalin 2 v ruském Tichomoří, který řídí Gazprom, a Yamal LNG kontrolovaný společností Novatek.

  Pomohl by Rusku dosáhnout cíle získat do roku 2035 20 procent světového trhu s LNG ze současných přibližně osmi procent

  „Projekty LNG jsou velmi důležité. Umožňují nám získat podíl na světovém trhu s LNG, rozvíjet související odvětví… Existují důvody věřit, že projekt Arctic LNG 2 bude realizován včas,“ řekl Putin v televizním komentáři.

  Společnost Novatek s šedesátiprocentním podílem vede projekt Arctic LNG 2, který by měl na své první technologické lince zahájit těžbu superchlazeného plynu koncem letošního roku nebo začátkem roku 2024.

  Každá ze tří linek Arctic LNG 2 bude mít výrobní kapacitu 6,6 milionu tun LNG ročně. Investice do projektu se odhadují na 21,3 miliardy dolarů.

  Dalšími podílníci Arctic LNG 2 jsou francouzská energetická společnost TotalEnergies (10 procent), čínské společnosti CNPC (10 procent) a CNOOC (10 procent) a Japan Arctic LNG (10 procent), konsorcium společností Mitsui & Co, Ltd. a JOGMEC.

  Autor: tty

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/vladimir-putin-rusko-plyn-arctic-lng-2.A230721_160512_zahranicni_tty?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-69513+20230722-175957&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fzahranicni%2Fvladimir-putin-rusko-plyn-arctic-lng-2.A230721_160512_zahranicni_tty&zdroj=mail