Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC), jímž proudí ropa z Kazachstánu přes Rusko do světa, musí podle nařízení ruského soudu na 30 dní pozastavit činnost. Rozhodnutí soud odůvodnil možností poškození životního prostředí. Zpráva přispívá k celosvětovým obavám o dodávky ropy, upozornila agentura Reuters.
CPC přivádí ropu z Kazachstánu na ruské pobřeží Černého moře a patří k největším ropovodům na světě. Přepravuje přibližně jedno procento světové ropy. Konsorcium vlastnící ropovod uvedlo, že se musí rozhodnutím řídit, ale hodlá se proti němu odvolat. Zároveň se odmítlo vyjádřit ke své činnosti.
Ropovod CPC je v centru pozornosti od ruské invaze na Ukrajinu, která omezila ruský vývoz a způsobila prudký růst cen ropy. Spojené státy uvalily na ruskou ropu sankce, ale uvedly, že toky z Kazachstánu přes Rusko mohou dále fungovat bez přerušení.
Podle CPC místopředsedkyně ruské vlády Viktorie Abramčenkovová nařídila regulačním orgánům, včetně úřadu pro technický dohled Rostěchnadzor, provést kontrolu zařízení v ruské části. Inspekce údajně zjistila nesrovnalosti v dokumentech týkajících se plánů řešení úniků ropy. Ropa z terminálu unikla loni. CPC původně dostal na nápravu lhůtu do 30. listopadu, nakonec ale úřady změnily rozhodnutí a soud jim dal za pravdu.
Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje uvedla, že ropovod zatím funguje a přeprava ropy přerušená není.
Mezi Ruskem a Kazachstánem dochází v poslední době k neshodám kvůli válce na Ukrajině, připomněla agentura DPA. Kazachstán nedávno nabídl EU, že bude do Evropy dodávat více ropy a plynu a neuznal nezávislost separatistických republik na východě Ukrajiny.
Prostřednictvím ropovodu CPC se loni vyvezlo 54 milionů tun, tedy denně 1,2 milionu barelů, kazachstánské lehké kyselé ropy CPC Blend. Přes terminál v ruském přístavu Novorossijsk proudí 80 procent ropy vyvážené z Kazachstánu. Manipulační kapacita ropovodu je 67 milionů tun ročně. Jeho provoz byl letos již jednou přerušen kvůli poškození zařízení černomořského terminálu.
CPC je jediným ropovodem pro vývoz ropy na ruském území, který není plně vlastněn ruskou firmou Transněfť. Ta vlastní v konsorciu podíl 24 procent. Dalšími akcionáři jsou mimo jiné kazachstánská firma KazMunayGas či americké firmy Chevron a Exxon. Jeho délka je přes 1500 kilometrů.
Autor: ČTK