Sabotáž jako signál. Po konci Nord Streamu se musíme rozhodnout

  • 28.9.2022
  • Výbuchy, které vyřadily z provozu plynovod Nord Stream 2 i plynovod Nord Stream 1, byly zřejmě sabotáž. Zatím nemáme důkaz, kdo trubky na dně Severního moře proděravěl. Nakonec je to jedno, protože i kdyby to byl kdokoliv, jde o signál, který Evropa musí vnímat. 

    Na první pohled to vypadá děsivě. V Evropě zuří energetická krize, ochlazuje se, není tu dost plynu a přes Nord Stream přes zimu nepoteče plyn z Ruska. Podle zprávy německé rozvědky už možná vůbec nikdy. Je ale třeba připomenout, že Nord Stream 2 nebyl nikdy uveden do provozu a Nord Streamem 1 už stejně od srpna Rusko do Evropy plyn neposílá. 

    Navíc současnou poptávku Evropy by šlo uspokojit plynovody vedoucími z Ruska přes Bělorusko a Ukrajinu.

    Konec plynovodů Nord Stream tak není pro Evropy reálným ohrožením. Je to ale známka toho, že dodávky plynu z Ruska mohou kdykoliv skončit. Zvedá to ceny (ty stouply, i když nedošlo k žádnému výpadku dodávek) a vzbuzuje to u Evropanů strach, který je často obrací proti jejich vládám. Ostatně obavy posílila i zpráva, že ruský Gazprom zvažuje sankce proti ukrajinské firmě Naftogaz, což by ukončilo dodávky plynu přes Ukrajinu. Zároveň to ukazuje, že plynovody vedoucí na dně moře jsou snadno zranitelné. I ty, které pomáhají Evropě vymanit se ze závislosti na Rusku. Ostatně kousek od díry v Nord Streamu jeden takový neruský je.

    Evropa na to může reagovat dvěma způsoby. Buď přestat podporovat Ukrajinu a zatlačit na ni, aby přenechala Rusku část svého území, a pak brát ruský plyn pozemní cestou. Jenže tím bude dál vydíratelná. Nebo zapomene na ruský plyn a omezí i důraz na náhradní podmořský plynovod. Znamená to spoléhat se na lodní dovoz, ten hlídat vojensky, a posílit soběstačnost. Tedy výrobu elektřiny z jádra a obnovitelných zdrojů a začít těžit tzv. nekonvenční plyn i v Evropě. Což je drahé a někde i politicky těžko prosaditelné. Víc možností ale zatím není. Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/sabotaz-jako-signal-plynovod-nord-stream-vybuchy-musime-rozhodnout.A220928_180126_ln_nazory_vag?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-63577+20220929-155958&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Fsabotaz-jako-signal-plynovod-nord-stream-vybuchy-musime-rozhodnout.A220928_180126_ln_nazory_vag&zdroj=mail