Se zdražením elektřiny a plynu může mít problém každá pátá domácnost. Příští rok přijde energetický šok

  • 16.12.2021
  • Takřka o tisíc korun měsíčně víc zaplatí příští rok průměrná domácnost za energie. Extrémní růst cen elektřiny a plynu na burzách a zdražování pro spotřebitele ohrozí zhruba 950 tisíc domácností. Tedy téměř o 200 tisíc víc, než kolik nízkopříjmových domácností dosud splňuje podmínky pro čerpání dávek příspěvku na bydlení. 

    Vyplývá to z dosud nejdetailnějšího zkoumání dopadů zvýšení cen energií na výdaje českých domácností, kterých je zhruba 4,4 milionu, uskutečněného společností PAQ Research.

    Do tíživé situace se tak dostanou i ti, kteří dnes mají rodinný rozpočet našponovaný kvůli splátkám hypoték. „To je jedno z rizik celé situace. Hypotéky zatím nejsou uznatelnou položkou pro přiznání příspěvku na bydlení,“ vyjádřil se sociolog Daniel Prokop z PAQ Research.

    Doutnající sociální problém se včera na mimořádné schůzi poslanců pokoušela marně hasit odstupující vláda Andreje Babiše (ANO) návrhem na plošné zavedení nulové sazby DPH z energií a dočasné zrušení poplatku za obnovitelné zdroje energie. Jedná se o poměrně rychlé opatření. Ušetřilo by lidem měsíčně několik stokorun. Chudým, ale i těm bohatým, pro které představuje drahý plyn a elektřina jen minimální problém.

    A takový návrh neprošel. Nastupující pětikoaliční kabinet Petra Fialy (ODS) místo toho razí cílenou pomoc. A právě formou příspěvku na bydlení, který je ovšem složitější na administrativu, a bylo by nutné ho legislativně upravit, aby se do parametrů vešly i nynější krizí zasažené domácnosti.

    „My říkáme, že pomoc musí být adresná a u nízkopříjmových skupin obyvatel vyšší, než by poskytlo snížení DPH. Ve výsledku bude cílená pomoc i méně nákladná pro veřejné rozpočty, místo 25 miliard u snížení DPH ročně to bude výrazně méně,“ uvedl předseda rozpočtového výboru sněmovny Josef Bernard (za STAN).

    Není to krize, ale už spíš megakrize. Tak komentují situaci i někteří ekonomové. Ceny elektřiny letí na burze k novým rekordům, cena za megawatthodinu se už pohybuje na hranici 210 eur (5300 Kč), ještě na konci října byla poloviční. A zlepšení zatím není na dohled.

    Ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem (ANO) v pondělí předpovězený růst cen elektřiny pro domácnosti a firmy v příštím roce o 30 až 50 procent, v případě plynu až o 70 procent, mělo částečně tlumit snížení sazby DPH na nulu a pozastavení poplatků za zelenou energii.

    Jenže celoplošné snížení sazby DPH na nulu má kromě některých výhod, jako je třeba rychlost zavedení, i minusy. Veřejné rozpočty by přišly za rok o 25 miliard korun, z toho několik miliard ztráty by připadlo na rozpočty obcí a měst.

    Jednoduché a pro všechny?

    A pak také nulovou sazbu neumožňuje Evropská unie, která by český zákon, pokud by byl schválen, posuzovala. Dosluhující ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tvrdí, že Česko by sankcím za porušení jednotných EU pravidel, byť dočasné třeba jen na jeden rok, mohlo uniknout. „Pomůže to napříč všem. Je to jednoduché administrativní řešení, je to dočasné řešení. To znamená: námitky, že je to v rozporu s právem EU, odmítám,“ řekla Schillerová.

    Nepřesvědčila však dostatečný počet poslanců. Ani dosluhující šéf resortů průmyslu a dopravy Karel Havlíček, který varoval, že nová vláda ani poslanci ve sněmovně nemají vypracované detaily prosazované adresné pomoci prostřednictvím příspěvku na bydlení.

    Jeho podmínky jsou poměrně složité. Domácnosti budou muset úřady práce testovat ohledně jejich příjmů. „To se utestujeme k smrti a budeme to dělat několik měsíců,“ poznamenal Havlíček.

    Cílená pomoc je však efektivnější a pro žadatele štědřejší než daňové úspory i podle analytiků a ekonomů. „Trh s energiemi se vymknul kontrole a je třeba jednat rychle. Snížení sazby DPH je sice administrativně jednoduché a rychlé, ale není to ideální řešení. Je to drahé a pomáhá i těm, kteří pomoc státu nutně nepotřebují,“ vyjádřil se například hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

    Také on připomíná, že do nouze se nemusí dostat jen lidé a domácnosti s nejnižšími příjmy včetně důchodců, ale i střední třída včetně rodin s dětmi, kde rozpočet zatěžují splátky hypoték. „Jde o hrozící problémy lidí, kteří ani nemusejí být v kolonce sociálně slabých,“ říká Křeček.

    Jen ohroženým chudobou

    Podle manažera daňové a poradenské společnosti Apogeo Martina Bortlíka by Česko nemělo v EU šanci na schválení plného osvobození dodávek plynu či elektřiny od DPH. „Navíc stát jako takový nemůže plošně kompenzovat vysokou cenu energií domácnostem a podnikům, jelikož veřejné finance jsou při dosavadním nastavení dlouhodobě neudržitelné. V úvahu připadají cílené podpory sociálně slabším rodinám, ale pouze těm, a to zdůrazňuji, kterým hrozí energetická chudoba. A to s využitím stávajícího sociálního systému, jako je třeba příspěvek na bydlení,“ uvedl Bortlík.

    Řešení teď musí urychleně hledat nová vláda Petra Fialy, která začne úřadovat v pátek. Jak ale připomíná sociolog Daniel Prokop, úprava příspěvku na bydlení, pokud se má stát oním řešením, vyžaduje dost práce a času. Nejen že by měla umožnit započítat lidem i splácené hypotéky, ale zpřístupnit příspěvek i těm, kdo bydlí v pronájmu (u nájemce, který sám není majitelem bytu), zkrátit tříměsíční lhůtu, ve které se zpětně dokládají příjmy a výdaje, a také zajistit náležité informování lidí, kteří sami nemají možnost nebo schopnost žádost vyplnit.

    Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energie-zdrazovani-plyn-elektrina-sok-domacnost-cesko.A211216_114307_ln_ekonomika_lros?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-58297+20211216-155958&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Fenergie-zdrazovani-plyn-elektrina-sok-domacnost-cesko.A211216_114307_ln_ekonomika_lros&zdroj=mail