Dozorčí rada státem ovládané ropné společnosti Mero ověří obsah tajemného dopisu (e-mailu), na jehož základě musel po čtyřech letech ve funkci odejít šéf firmy Stanislav Bruna. Anonymní e-mailová zpráva Brunu popisuje jako manažera, který kryje machinace firemní právničky s podnikovým sociálním fondem.
Nejdřív se ministerstvo financí jako jediný akcionář překvapivě rychle zbavilo generálního ředitele strategické ropné firmy Mero kvůli zjevně anonymnímu udání. Až teď obsah a obvinění z tajemného dopisu prověří.
Ministerstvo na poslední chvíli odmítlo šéfovi státní firmy Stanislavu Brunovi prodloužit jeho čtyřletý mandát kvůli obsahu dopisu, který tři dny před vypršením mandátu upozornil na ředitelovy údajné prohřešky.
Autor či autoři textu, který má redakce LN k dispozici, popisují Brunu jako manažera, který kryje machinace firemní právničky s podnikovým sociálním fondem. „Oba tak dokázali během dvou let nabitý měšec sociálního a kulturního fondu snížit z původních téměř deseti milionů na polovinu, a to bez jakéhokoliv zásahu představenstva či dozorčí rady,“ tvrdí se mimo jiné v dopise (e-mailu s doménou Email.cz – pozn. red.), pod kterým je bez dalších kontaktů uvedeno jméno, za které se může schovat kdokoliv – JUDr. Petr Novák. Například databáze České advokátní komory uvádí deset doktorů práv s identickým jménem.
Všechna podezření má nyní prošetřit dozorčí rada, vedená zástupcem ministerstva Lukášem Trskem. „Ministerstvo financí pověřilo svého zástupce v dozorčí radě, aby se uvedenou záležitostí intenzivně zabýval v souladu se svými kompetencemi člena dozorčí rady společnosti,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Sám Bruna nechce kauzu nijak komentovat. Uvedl jen, že tvrzení v dopisu považuje za lži, případně za účelově překroucené skutečnosti. Někteří odborníci z petrolejářského oboru (i mimo firmu Mero) se pozastavují nad načasováním dopisu. Brunovi i jeho stejně dlouho sloužícímu kolegovi z vedení společnosti Otakaru Krejsovi končil čtyřletý mandát v představenstvu 7. ledna. Podle informací LN nejprve ministerstvo v pátek 4. ledna oběma potvrdilo prodloužení smlouvy, následně tentýž den odpoledne dorazil ministryni Schillerové, vedení firmy i několika redakcím zmíněný dopis a v pondělí 7. ledna informoval resort Brunu, že mu mandát neprodlouží. V podstatě to znamená, že se ministerstvo během víkendu rozhodlo zbavit zkušeného petrolejářského odborníka na základě podezření, které se teprve chystá prověřit.
Možná ale už měli na ministerstvu z dřívější doby podezření z nepříliš zodpovědné práce zmíněné podnikové právničky. LN už loni v březnu upozornily na podivně vypsaný tendr, ve kterém Mero, firma se stamilionovými zisky a dvoumiliardovým obratem, poptávalo externího dodavatele právních služeb. V zadávací dokumentaci, za niž byla zodpovědná podniková právnička Gabriela Smetáková, byla tato velká státní akciová společnost označena za příspěvkovou organizaci. Zarážející byl i požadavek, aby zájemci o smlouvu připočítali ke své nabídkové ceně dvacetiprocentní DPH. Žádná taková sazba ale u nás neexistuje. Mero nakonec tendr zrušilo.
Stanislav Bruna· Absolvoval pražskou VŠCHT, začínal jako technolog v Chemických závodech Litvínov; po začlenění Chemopetrolu do skupiny Unipetrol se specializoval na oblast strategie společnosti · Unipetrol opouštěl po neshodách s polskými vlastníky v roce 2012 · V roce 2014 ho přivedl tehdejší ministr financí Andrej Babiš do dozorčí rady státního provozovatele ropovodů, firmy Mero, a začátkem 2015 se stal předsedou jejího představenstva a generálním ředitelem |